Przy ul. Smolki 13, czyli w miejscu dawnych koszar austro-węgierskich, swoje upamiętnienie będzie miał słoweński oficer wojskowy, poeta i działacz polityczny Rudolf Maister, który przez pewien czas zamieszkiwał w Przemyślu.
Rudolf Maister (ur. 29 marca 1874 r. w Kamniku w Słowenii) został w ubiegłym roku upamiętniony w grodzie nad Sanem ekspozycją wkomponowaną w wystawę stałą Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej. Poświęcona została Twierdzy Przemyśl, a jej ulokowanie nie było przypadkowe, bo to właśnie Przemyśl przed pierwszą wojną światową był jednym z etapów kariery wojskowej Rudolfa Maistra.
Jako oficer służył w Klagenfurcie, a potem w Lubljanie. W 1895 roku awansowano go do stopnia porucznika. Po demonstracjach politycznych w Lublanie w 1908 roku został karnie przeniesiony do Przemyśla, gdzie przydzielono go do służby w c.k. 18 Pułku Obrony Krajowej. W Przemyślu najpierw mieszkał przy ulicy Średniej 5 (obecnie Tarnawskiego), a potem wraz z rodziną i matką w willi przy ul. Dworskiego 62. Niezależnie od służby w 18 pułku pełnił też funkcję komendanta miejscowej szkoły podoficerskiej. W ostatnich latach przed wybuchem wojny (1912/1913) ze względu na stan zdrowia przeniesiono go do służby w macierzystej Słowenii.
Słoweński oficer wojskowy w czasie I wojny światowej walczył w szeregach armii austro-węgierskiej. Żołnierzy walczących pod jego dowództwem nazywano „bojownikami Maistera”. Jak czytamy w źródłach historycznych, w 1917 r. został wysłany do Grazu z awansem na stopień majora. W 1918 roku, pod koniec wojny, kiedy Austro-Węgry przegrywały, rada miejska Mariboru ogłosiła przyłączenie go do Austrii. R. Maister zorganizował wówczas ochotników w sile 4000 żołnierzy i 200 oficerów i w nocy 23 listopada 1918 przejął kontrolę nad Mariborem i otaczającym go regionem Dolnej Styrii. Do dziś w tym dniu jest to święto państwowe w Słowenii. Słoweńska Rada Narodowa Dolnej Styrii przyznała Rudolfowi Maisterowi stopień generała.
Kolejną formą upamiętnienia jego związków z Przemyślem ma być tablica, która zawiśnie na elewacji budynku przy ul. Smolki 13 – w miejscu dawnych koszar austro-węgierskich. Szczegóły dotyczące tego wydarzenia omówiono podczas niedawnej wizyty attaché obrony Ambasady Republiki Słowenii kpt. Gorazda Bartola w Przemyślu. W czasie rozmów z włodarzem miasta Wojciechem Bakunem ustalono, że uroczyste odsłonięcie tablicy będzie miało miejsce już za kilka miesięcy.
Autor: Urszula Gielo
/ Życie Podkarpackie
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS