A A+ A++

Ustawa uchwalona przez słowacki parlament pozwala rządowi na kontrolę zmian stosunków własności w części spółek infrastruktury krytycznej. Dotyczy to głównie sektora energetycznego i przemysłu.

Zmiany w strukturze własności dotyczą zarówno właścicieli bezpośrednich, jak i pośrednich i dotyczą około dwudziestu spółek. Planowane w nich zmiany najpierw muszą zostać zaakceptowane przez słowackie ministerstwo gospodarki. Jeżeli uznano by, że transakcja zagraża bezpieczeństwu Słowacji lub UE rząd mógłby zablokować zmiany. Od takiej decyzji gabinetu przysługuje prawo odwołania do Sądu Najwyższego.

“Ustawa zgodna z prawem unijnym”

Minister gospodarki Richard Sulik powiedział w parlamencie, że ustawa jest zgodna z unijnym prawem i funkcjonuje w większości państw członkowskich.

Nowelizację prawa o infrastrukturze krytycznej, do której przynależność poszczególnych firm jest niejawna, została rozpoczęta, gdy pojawiły się problemy z finansowaniem bardzo zadłużonej największej na Słowacji firmy energetycznej Slovenske Elektrarne (SE).

Jej głównym wierzycielem jest rosyjski bank Sberbank, który jako zabezpieczenie kredytu chciał przejąć akcje SE. Sulik powiedział w piątek w parlamencie, że bank wycofał się z t … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWnioski radnego Jarosława Zaprzalskiego związane z osiedlem Zabielska i doświetleniem przejść dla pieszych
Następny artykułJakim uczniem był Kim Dzong Un? Oto co mówią o nim szkolni koledzy oraz nauczyciele