A A+ A++

Wchodząc do położonego między górnym a dolnym Oksywiem parku leśnego można poczuć się jak w baśniowej scenerii. Zawieszone na drzewach, na wysokości ok. 4 metrów lampy w kształcie huby, rozjaśniają spowity w mroku las, ułatwiając w nim nawigację i orientację w terenie oraz nadają niepowtarzalną atmosferę w objętej rewitalizacją dzielnicy.

Organiczne lampy zaprojektowane zostały przez kreatywną ekipę z Mozi. Kształt lamp został zaprojektowany specjalnie pod konkretne miejsce – park leśny na Oksywiu. To przykład sztuki site-specific, tworzonej w celu zintegrowania z konkretną przestrzenią. Lampy te mogą być zawieszone w dowolnym miejscu, gdyż wyposażone są w baterie fotowoltaiczne i czerpią energię ze słońca, a zaprojektowano je tak, by reagowały na podczerwień i światło innej lampy, zapalając się w odpowiedzi na rozbłysk na sąsiednim drzewie.

Pracy artystów towarzyszyły warsztaty dla mieszkanek i mieszkańców Oksywia, podczas których mogli oni dowiedzieć się, jak powstają lampki solarne. Spotkania odbywały się w oksywskiej Przystani Śmidowicza 49. Ich uczestnicy przeszli cały proces tworzenia lamp: lepili z gliny kształt huby, odlali formę z alginatu i wykonali gipsowe odlewy, następnie termoformowali pleksi na odlewie gipsowym i wreszcie zamontowali w lampce obwód elektryczny.

Warsztaty były wstępem do prac nad oświetleniem parku leśnego między ulicami Żeglarzy oraz Bosmańską, gdzie w ramach rewitalizacji Oksywia powstanie wygodny trakt pieszy: to etap prototypowania docelowego oświetlenia parkowego.

Zadanie zostało zrealizowane w ramach projektu „Gdynia odNowa: Rewitalizacja dzielnicy Oksywie”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułAirbus poradził sobie ze skutkami pandemii
Następny artykułSekretna Gdynia Walickiego