A A+ A++

Aż 14,5 mld zł będzie dodatkowo kosztował rządowy dług zaciągany przez fundusze pozabudżetowe – szacuje Instytut Finansów Publicznych, na który powołuje się środowa “Rzeczpospolita”.

Słona cena długu poza budżetem państwa. "Koszty będą dalej rosły"
fot. sabinamoscovici / / Shutterstock

“I koszty będą dalej rosły, bo cały czas przyrasta zadłużenie w funduszach w +równoległym budżecie+ przy BGK i PFR” – ostrzega Sławomir Dudek, prezes Instytutu Finansów Publicznych (IFP).

Jak wyjaśniono, “dodatkowy koszt wynika z tego, że fundusze te pożyczają na rynkach drożej niż minister finansów”. “Wedle analizy IFP, rentowność ich obligacji na przetargach w latach 2020–2024 była średnio o 0,6 punktów procentowych wyższa niż podobnych obligacji Skarbu Państwa” – podano.

“Rz” przekazała, że “na koniec 2023 r. łączne zadłużenie funduszy pozabudżetowych wynosiło aż 363 mld zł”. “Dudek podkreśla, że dziesiąty rozdział Konstytucji RP, w szczególności art. 219 wymaga, by zarządzanie finansami było jawne, przejrzyste i pod kontrolą parlamentu. A co najważniejsze, to ustawa budżetowa powinna być głównym planem finansowym państwa. O przywrócenie tych zasad zaapeluje w środę środowisko naukowe na seminarium #219Konstytucja zorganizowanym w SGH” – poinformowano. (PAP)

ksi/ js/

Źródło:PAP
Tematy
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZłote Gody: Gdyńskie pary świętują 50-lecie małżeństwa
Następny artykułPrezydent wygłosi orędzie. Jego minister podał datę