Publikacja z dnia: 21-07-2021 10:07
Niewątpliwie każdy kto odwiedził jeziorko w Nielbarku odczuł jego swoisty urok. Otaczająca przyroda sprzyja eterycznym myślom, zgłębianiem jej a w konsekwencji ucieczce od codziennych problemów.
Poza okresem lęgowym krzykliwych mew do głosu dochodzi inne ptactwo, widać i słychać plusk wody w miejscach żerowania drapieżników.
Jeziorko jest znanym i lubianym przez wędkarzy akwenem. Być może nie wszyscy zapuszczający tu przynęty mają świadomość, że w wodach dawnego wyrobiska żwirowego żyją jeszcze inne formy, które niejako świadczą poprzez swoją obecność, że jest to doskonałe miejsce do rozrodu ryb.
Mowa o pospolicie występującej w Polsce gąbce Spongilla lacustris. Gąbki odżywiają się głównie najdrobniejszymi organizmami planktonowymi, odfiltrowując je z wody. Zwykle występują na małych głębokościach; zimę przeżywają w postaci tzw. gemmul (pąków zimowych, kulista forma przetrwalnikowa służąca rozmnażaniu bezpłciowemu). Na Nielbarku obok widocznych wysp znajdują się również wypłycenia. Im z kolei towarzyszą głębokie doły, bo struktura dna jest niejednolita. To pozostałość po dawnej aktywności gospodarczej człowieka.
Dlatego z uwagi na ową różnorodność głębokości wody wszelkie formy fauny i flory mają tu doskonałe, adaptacyjne warunki. W Polsce mówi się o występowaniu około siedmiu gatunków tych żyjątek. Nadecznik stawowy możemy zobaczyć w postaci kolonii w kształcie krzewiastej i nie potrzeba do tego sprzętu do nurkowania. Kolor tej gąbki jak i kształt może być bardzo różny, zaczynając od zielonego przez żółty do brązowego.
Duża liczba gąbek pełni także rolę biofiltrów, wychwytujących znaczne ilości zawiesin organicznych. Ciałem gąbek żywi się wiele bezkręgowców, np. skąposzczety oraz larwy jętek, chruścików, ochotek, które drążą w nich kanały i jamy. Na powierzchni kolonii gąbek mogą żyć inne organizmy m.in. skorupiaki i ślimaki glony.
(Grzegorz Podkomorzy fot.Jacek Marciniec/Adam Kopiczyński)
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS