17 grudnia w Parku Etnograficznym w Chorzowie odbyła się tradycyjna, Śląsko Wilijo. Oprócz tego w kościele z Bobrka można było zobaczyć Koncert Świateł. Na terenie skansenu odbył się także jarmark świąteczny.
Śląsko Wilijo w chorzowskim skansenie
Śląsko Wilijo w Górnośląskim Parku Etnograficznym w Chorzowie co roku gromadzi tłumy gości. To alternatywa dla kiermaszy świątecznych, nawiązująca dawnych obrzędów i bożonarodzeniowych tradycji.
Świętowanie zaczęło się już od wejścia na teren muzeum, gdzie na odwiedzających w tym czasie skansen, czekała grupa kolędnicza. Później kolędnicy we wspólnym pochodzie przeszli przez zabytkowe zagrody i dotarli pod scenę, gdzie zostały przedstawione jasełka. Po raz pierwszy mogliśmy usłyszeć również występ „Dygającej Kapeli”, która z inicjatywy muzeum odbywa próby od października, stanowiąc ewenement w skali kraju. Grupa ponad 20 amatorów zawiązała się, by tworzyć muzealną kapelę popularyzującą muzykę ludową i tradycje regionu.
Koncert Światła – radosna opowieść o nadziei oczekiwania
Wyjątkowym wydarzeniem towarzyszącym tegorocznej Śląskiej Wiliji był Koncert Światła – radosna opowieść o nadziei oczekiwania, który odbył się w wyjątkowym kościele ewangelickim z Bytomia Bobrka. Zespół artystów tworzących to niesamowite wydarzenie to znani z innych projektów muzycy: Dominika Kierpiec, Basia Pospieszalska, Natalia Tomecka, Rafał Kierpiec, Szymon Kamykowski i Szymon Madej. Projekt “Koncert Światła” to kolaż muzyki i przemyślanej gry świateł, co tworzyło wyjątkową aurę, dając widowni niezwykłe przeżycia.
Śląsko Wilijo to przede wszystkim spotkanie z tradycją, warsztaty rękodzieła, wspólne śpiewania, przedstawienie obrzędów i jarmark świąteczny. Na scenie plenerowej skansenu wystąpili “Prowokalni” – grupa pasjonatów muzyki składająca się z zawodowych i uczących się wokalistów, zaś Marek Szołtysek opowiadał o Dzieciątku, betlyjce oraz znaczeniu choinki w naszej kulturze. Nie zabraknie również warsztatów, na których można było wykonać ozdoby świąteczne.
Wydarzeniu towarzyszył Jarmark Bożonarodzeniowy z rękodziełem i gastronomią
Goście mogli kupić oryginalne prezenty pod choinkę czy wyjątkowe ozdoby świąteczne oraz zaopatrzyć się w przetwory i potrawy wigilijne na stoiskach z wędlinami, miodami, serami, ciastami i słodkimi wypiekami. Na miejscu można było posilić się potrawami przygotowanymi przez koła gospodyń wiejskich i miejskich oraz lokalnych gastronomów, a także rozgrzać się grzanym winem czy gorącą kawą lub herbatą.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS