A A+ A++

Po wielu latach starań, jedna z najpiękniejszych świątyń w naszym powiecie otrzymała status „pomnika historii”. Decyzję w tej sprawie podjął 22 listopada br. Prezydent RP Andrzej Duda. Dla tego niewielkiego sołectwa, dla gminy Skarbimierz, jak również dla całego powiatu to wielkie wydarzenie i szansa na jeszcze większą turystyczną promocję regionu. Dodajmy, że końcem 2018 roku podobne wyróżnienie zdobył piastowski zamek wraz z bramą i kaplicą.

– To naprawdę świetna wiadomość dla nas wszystkich – cieszy się starosta brzeski Jacek Monkiewicz. – Pomnik historii to jedna z pięciu form ochrony zabytków w Polsce. Kościół w Małujowicach to zabytek o szczególnych wartościach i ponadprzeciętnym znaczeniu dla dziedzictwa kulturowego nie tylko naszego powiatu, ale również i całego kraju.

A dlaczego akurat wybór padł na kościół parafialny pod wezwaniem św. Jakuba Apostoła? Bo to najcenniejszy element brzeskiego szlaku polichromii. Średniowieczne malowidła liczące prawie tysiąc metrów kwadratowych od lat przyciągają turystów.

– To historyczna chwila w dziejach Małujowic, powiatu brzeskiego i regionu! Kościół pw. św. Jakuba Apostoła w Małujowicach, to siódmy Pomnik Historii w województwie opolskim i drugi w powiecie brzeskim. Cieszę się, że mogłam brać w tym udział! Małujowicka świątynia jest wyjątkowym zabytkiem na mapie Polski i Śląska, reprezentuje piastowskie dziedzictwo regionu, a ustanowienie jej Pomnikiem Historii daje możliwości lepszej promocji wszystkich gotyckich kościołów w powiecie brzeskim. Poza tym wpis na tę prestiżową listę najcenniejszych zabytków w Polsce, nie tylko ułatwi remont obiektu, ale także będzie kołem zamachowym do promocji, badań i konserwacji innych gotyckich kościołów leżących na tzw. Szlaku Polichromii Brzeskich” – dodaje dr Joanna Banik, kierownik oddziału terenowego Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Opolu.

Podobnego zdania są brzescy znawcy historii oraz przewodnicy turystyczni.

– Region zyska na popularności. Powiat ma w tej chwili dwa pomniki historii w odległości 7 kilometrów – renesansowy zamek i gotycki kościół. Nigdzie indziej w Polsce nie ma takiego obiektu, zamku, czy kościoła, w którym znajduje się tyle średniowiecznych malowideł. Turystów niewątpliwie będziemy mieć więcej. Dziś osoby, które odwiedzają Brzeg nie zawsze posiadają wiedzę na temat Małujowic. Gdy pokazuje im to niesamowite miejsce, nie żałują odwiedzin – podkreśla Tadeusz Jurek, przewodnik turystyczny.

Czekamy teraz na oficjalną galę, na której wręczone zostaną pamiątkowe tablice i dokumenty.

Reasumując – dzięki edukacji i promocji sama miejscowość nie będzie już się kojarzyła Polakom wyłącznie z pruską dominacją po bitwie pod Małujowicami w dniu 10 kwietnia 1741 r. podczas I wojny śląskiej. Dziś wyróżniona „Śląska Sykstyna” ma szanse pokazać dziedzictwo kulturowe tej część naszego województwa.

Wydrukuj stronę

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOlga Semeniuk i Piotr Patkowski wzięli ślub. Jak wyglądała kreacja panny młodej?
Następny artykułRewelacyjne słuchawki TWS z ANC: Samsung Galaxy Buds 2 Pro [Recenzja]