A A+ A++

Brak zainteresowania profilem wynika z niepewności dalszych losów polskiego górnictwa. W tym roku szkolnym młodzież decydując się na swoją przyszłą ścieżkę kariery nie chce ryzykować dlatego wybiera profile klas zawodowych, pozwalające w przyszłości utrzymać się na rynku pracy.

A te zmieniają się adekwatnie do zapotrzebowania. Ślusarz, elektryk, ogrodnik a nawet rzeźbiarz – to zawody, które obecnie wypierają górnictwo ze szkół. 

Sytuacja ta może budzić pewne obawy w związku z przyszłością polskiego sektora wydobywczego. 

Likwidacja kopalń węgla kamiennego stała się faktem. Rząd ogłosił terminy oraz ustalił z związkami zawodowymi warunki wygaszania 13 kopalni będących miejscem pracy dla ponad 56 tys. osób. Według deklaracji średnio co dwa lata będzie zamykany zakład wydobywczy. Kopalnia Pokój w Rudzie Śląskiej ma zostać zamknięta jako pierwsza jeszcze w 2021  roku. Najpóźniej, bo dopiero w 2049r., eksploatacje zakończy Kopalnia ROW Ruch Chwałowice i Ruch Jankowice.

Do tego czasu pozostałe 12 kopalń będzie czynnie działać, jednak przy utrzymującej się tendencji braku zainteresowania zawodem górnika już w niedalekiej przyszłości może dość do sytuacji, gdy kopalnie węgla kamiennego zostaną zamknięte wcześniej ponieważ może zabraknąć pracowników do jego wydobycia. 

Karol Byzdra

Reklama
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWiśniewska: Formułując tego rodzaju oczekiwania KE i PE przekracza swoje uprawnienia
Następny artykułRusza Festiwal Fotografii Otworkowej. W piątek pierwsze wystawy w Jastrzębiu-Zdroju