W ramach miejskich obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu młodzież szkół podstawowych podążyła śladami historii, uczestnicząc w spacerze po Ścieżce Żydowskiej Szlaku Dziejów Miasta. Młodzi ludzie odkrywali zakątki miasta związane z losami dawnej społeczności żydowskiej.
W piątek 26 stycznia dębicka młodzież ze szkół podstawowych wzięła udział w spacerze fragmentem Ścieżki Żydowskiej Szlaku Dziejów Miasta Dębicy. Ich przewodnikiem był dyrektor Muzeum Regionalnego w Dębicy Tomasz Czapla, który opowiedział uczestnikom o historii i znaczeniu odwiedzanych miejsc. Wydarzenie wpisało się w miejskie obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.
Plenerowa lekcja historii rozpoczęła się na Placu Gryfitów, gdzie uczniowie wysłuchali opowieści o początkach miasta oraz wpływie społeczności żydowskiej na jego rozwój. Następnie młodzi dębiczanie udali się na kirkut, czyli cmentarz żydowski, gdzie poznali niektóre tradycje i obyczaje wyznawców Judaizmu, a także pochylili się nad tradycją współistnienia w Dębicy dwóch kultur: chrześcijańskiej i żydowskiej.
Kolejnym punktem wędrówki była okolica nieistniejącej już synagogi staromiejskiej, która przed II wojną światową znajdowała się przy ulicy Sienkiewicza (obecnie ul. Wielopolska) oraz znajdującego się w pobliżu budynku ówczesnego Urzędu Miejskiego, mieszczącego się wówczas przy ul. Mickiewicza (obecnie ul. Rzeszowska). Tutaj młodzież dowiedziała się o udziale Żydów w życiu gospodarczym, społecznym, politycznym i samorządowym Dębicy.
Grupa zatrzymała się przy Skwerze Rodziny Mikołajkowów, by wspólnie z burmistrzem Dębicy Mariuszem Szewczykiem oraz zastępcą burmistrza Maciejem Małozięciem złożyć wiązankę kwiatów oraz poznać historię bohaterskiej rodziny, która w swojej kamienicy ukrywała trzynastoosobową rodzinę żydowską. Następnie młodzież udała się na teren byłego getta. Tam uczniowie poznali tragiczną historię Holocaustu na ziemi dębickiej.
Wędrówka zakończyła się w synagodze nowomiejskiej – tzw. bóżnicy, gdzie uczniowie mieli okazję zajrzeć do wnętrza miejsca, które przed wojną było żydowskim domem modlitwy, a później mieściło m.in. stajnię na konie, magazyny oraz galerię handlową. Budynek w ostatnim czasie oficjalnie przejęło Miasto Dębica, otwierając w ten sposób drogę do możliwości odrestaurowania tego rozpoznawalnego na mapie miasta zabytku.
Władze miasta uczciły pamięć o ofiarach zbrodni dokonanej przez niemieckiego okupanta na społeczności żydowskiej także w miejscu pamięci w lesie na Wolicy. Burmistrz wraz z zastępcą złożyli kwiaty oraz zapalili światło na zbiorowej mogile dębickich Żydów.
W piątek, 26 stycznia w Muzeum Regionalnym w Dębicy odbył się Wieczór Galicyjski z żydowskimi mieszkańcami Dębicy pt. WSPÓLNOTA – KULTURA – CODZIENNOŚĆ.
Wykład poprowadził dr Arkadiusz Więch.
źródło: UM Dębica
Relację ze spotkania można zobaczyć pod poniższym linkiem:
O żydowskich mieszkańcach Dębicy opowiada dr Arkadiusz Więch – ZDJĘCIA – Ziemia Dębicka (ziemiadebicka.pl)
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS