A A+ A++

M71 z gwiazdozbioru Strzały jest kolejną gromadą kulistą występującą w Katalogu. Ma jasność równą 6,1 w skali magnitudo, a jej średnica równa 27 lat świetlnych czyni ją jedną z najmniejszych gromad kulistych znanych ludzkości. Jest położona około 13200 lat świetlnych od Ziemi, przez co na niebie zajmuje 7,2 minut łuku. Do swojego katalogu Charles Messier dodał ją 4 października 1780 roku, ale została odkryta znacznie wcześniej, bo w 1746 roku, przez szwajcarskiego astronoma Jean-Philippe’a Loys de Chéseaux.

Wyjątkowym czyni ją jej skład, gdyż jest na tyle bogata w metale (w astronomii pierwiastki cięższe od helu), że naukowcy długi czas nie wiedzieli, czy nie powinna być sklasyfikowana jako gromada otwarta. Wynika to z tego, że zwykle gromady kuliste składają się ze starych i mało metalicznych gwiazd, a ta jest dość młoda (9-10 miliardów lat) i bardzo metaliczna. Ostatecznie naukowcy doszli do wniosku, że jednak jest gromadą kulistą. Na M71 sklada się ponad 20000 gwiazd o łącznej masie około 17000 mas Słońca.

M71 oczami Kosmicznego Teleskopu Hubble’a.

Podstawowe informacje:

  • Typ obiektu: Gromada kulista
  • Numer w katalogu NGC: 6838
  • Jasność: 6,1m
  • Gwiazdozbiór: Strzała
  • Rektascensja: 19h 53min 46,5s
  • Deklinacja: -18º 46ʹ 45ʹʹ
  • Rozmiar kątowy: 7,2ʹ

Jak i kiedy obserwować:

Ze względu na swoją jasność i położenie jest łatwym obiektem do znalezienia, gdyż widać go nawet w lepszej lornetce, a znajduje się w połowie odległości między gwiazdami γ i δ Sagittae. Średniej wielkości teleskopy (8-10″) mogą pozwolić na obserwację pojedynczych gwiazd w gromadzie. Najlepiej obserwować ją między lipcem a październikiem.

Oryginalne źródło: ZOBACZ

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNiekorzystne warunki atmosferyczne – Policja apeluje o zachowanie ostrożności
Następny artykułPielgrzymka do Skępego