A A+ A++

O obiekcie:

M36 to gromada otwarta położona w gwiazdozbiorze Woźnicy. Jest oddalona od Ziemi o około 4100 lat świetlnych, a jej średnica to prawie 14 lat świetlnych. M36 ma klasyfikację Trumpler typu I, 3, m, charakterystyczną dla gromad mocno skoncentrowanych i średnio bogatych. Taką samą klasyfikację na m.in. gromaga Plejady (M45) w gwiazdozbiorze Byka.

Wewnątrz M36 znajduje się co najmniej 60 gwiazd. Jest to stosunkowo młoda gromada, ma około 25 milionów lat i nie zawiera żadnych czerwonych olbrzymów. Najjaśniejsze gwiazdy M36 jakie znamy mają klasyfikację gwiazdową B2, a najjaśniejsza z nich ma jasność absolutną 360 razy większą od Słońca.

Messier Objects

Zdjęcie M36 wykonane w ramach Two Micron All Sky Survey (2MASS), wspólnego projektu University of Massachusetts oraz centrum przetwarzania i analizy w podczerwieni California Institute of Technology.

Podstawowe informacje:

  • Typ obiektu: gromada otwarta
  • Nr w katalogu NGC: NGC 1960
  • Jasność: +6,3 m
  • Gwiazdozbiór: Woźnica
  • Deklinacja: +34°08’04”
  • Rektascensja: 5h 36m 12s
  • Rozmiar kątowy: 12′ x 12′

Jak i gdzie obserwować:

Gromadę można znaleźć prowadząc prostą między gwiazdami Woźnicy i Byka: β Aur i β Tau. M36 znajduje się w jednej trzeciej odległości od βTau. Blisko obiektu można znaleźć dwie inne gromady otwarte: M37 i M38.

M36 jest jedną z najciemniejszych gromad otwartych katalogu Messiera, ale można ją zobaczyć z pomocą dużej lornetki lub teleskopu. Lornetka ukaże słabą, rozmytą plamę światła, natomiast w małych i średnich teleskopach dostrzec można kilkanaście najjaśniejszych gwiazd układających się w literę X. Obiekt najlepiej obserwować w miesiącach zimowych.

IAU and Sky & Telescope magazine

Położenie M36 na niebie.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSpacerując po lesie znalazł… wybuchowe pamiątki z wojny
Następny artykułZabytkowe czasopisma zdigitalizowane [ Kultura ]