A A+ A++

Budynki inwentarskie – kurniki, chlewnie czy obory, to miejsce, gdzie owady są powszechne, głównie z powodu obecności obornika, który działa na nie jak magnes. Warunki panujące w hodowli zwierząt gospodarskich sprzyjają rozwojowi larw owadów – jest wilgotno, ciepło, a dostępność pożywienia dla szkodników jest ogromna. W takich warunkach owady namnażają się ekspresowo. Insekty te stanowią znaczący problem zarówno dla gospodarzy, jak i dla samych zwierząt, przenosząc różne groźne choroby, takie jak choroby grzybicze, bakteryjne i wirusowe, zarówno między zwierzętami w jednym gospodarstwie, jak i pomiędzy różnymi gospodarstwami.

Zwierzęta zamieszkujące budynki pełne owadów, np. much, doświadczają stresu, mają trudności z odpoczynkiem oraz spokojnym spożywaniem paszy i wody, co z kolei prowadzi do zmniejszenia ich produktywności, a w rezultacie obniżenia jakości produktów pochodzenia zwierzęcego, takich jak mięso, mleko czy jajka.

Pierwszy etap w walce z owadami

Zanim rozpoczniemy proces dezynsekcji musimy dokładnie przygotować budynek. W każdym budynku inwentarskim spotykamy się z warstwami kurzu, zabrudzeń i pyłu, które pochłaniają części preparatu zmniejszając jednocześnie jego skuteczność, dlatego szczególnie ważne jest dokładne oczyszczenie ścian i sufitów.

Dla bezpieczeństwa i zdrowia naszej hodowli musimy pamiętać, aby w pomieszczeniu nie znajdował się nikt poza osobami przeprowadzającymi dezynsekcje. Ważne jest również to, aby zabezpieczyć wszystkie elementy wyposażenia, które mają bezpośredni kontakt z wodą pitną lub paszą – można je szczelnie zakryć folią.

Wówczas po oczyszczeniu budynku i zabezpieczeniu wyposażenia możemy przystąpić do dezynsekcji. Kluczowe w trakcie walki z owadami jest szczególnie systematyczność, dokładność i cierpliwość oraz stosowanie zintegrowanych metod, które pomogą nam pozbyć się owadów i problemów z nimi związanych.

Metody Dezynsekcji

W walce z owadami w budynkach inwentarskich zalecane są różne metody, w tym mechaniczne i chemiczne.

Jedną z mechanicznych najbardziej skutecznych metod jest stosowanie lamp owadobójczych. Te lampy wyposażone są w specjalne świetlówki emitujące światło ultrafioletowe, które skutecznie przyciąga owady na rozgrzaną siatkę, powodując ich natychmiastową śmierć. Moc lampy dostosowywana jest do powierzchni obiektu, a umieszczenie ich na odpowiedniej wysokości przy wejściach do budynku, przynosi najlepsze efekty. Doskonale sprawdzają się również lepy, pokryte specjalną, lepką substancją, która pomaga w schwytaniu owadów latających w budynku. Lep może występować również w postaci kurtyny lepiącej, która może pozostawać skuteczna nawet przez 12 miesięcy.

W przypadku chemicznych metod walki z owadami, stosuje się preparaty owadobójcze w formie proszku, płynu do rozcieńczania z wodą, gotowych oprysków, sprayów czy świec owadobójczych. Substancje czynne, takie jak cypermetryna, imidaklopryd, thiamethoxan czy tetramycyna będące składnikami preparatów, powodują biobójcze działanie, prowadząc do szybkiej śmierci owadów bezpośrednio po kontakcie. Ważne jest zastosowanie różnych substancji czynnych, aby uniknąć odporności insektów. Zaleca się również stosowanie preparatów zawierających kilka substancji czynnych.

Dezynsekcja poprzez zadymianie

Skuteczną metodą dezynsekcji jest zadymianie pomieszczeń za pomocą świecy dymnej. Proces ten polega na wydzielaniu mgiełki, która przenika do wszystkich zakamarków i otworów, eliminując owady. Ważne jest, aby w trakcie zadymiania w pomieszczeniu nie znajdowali się ludzie i zwierzęta.

Kluczowe w takcie walki z owadami jest nie tylko systematyczność, ale również stosowanie dwóch metod – chemicznej i mechanicznej, aby uzyskać lepsze efekty i pozbyć się problemu. Tutaj znajdziesz skuteczne narzędzia, które pomogą pozbyć się owadów z pomieszczenia: https://hodowlany.pl/zwalczanie-szkodnikow/dezynsekcja.html

tekst płatny

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułChciał popełnić samobójstwo, później zaatakował policjantkę nożem
Następny artykułUkłada wiersze z tęsknoty za zlotami motocyklowymi