A A+ A++

Podziel się na Facebooku

Tweet (Ćwierkaj) na Twitterze

Ponad jedna czwarta dorosłej populacji ma żylaki kończyn dolnych. Po 60 roku życia problem niewydolności żylnej pojawia się tak często, że niemal uważany jest za normę. Niestety żylaki to nie tylko estetyczny problem, ale przede wszystkim zdrowotny, a leczenie tego schorzenia zależy od stanu zaawansowania choroby.

Żylaki kończyn dolnych to powszechny problem występujący głównie u kobiet po 40 roku życia. Nie oznacza to jednak, że nie dotyczy on również młodszych kobiet ani mężczyzn, dlatego każdy powinien uważnie obserwować czy przypadłość ta nie zaczyna się pojawiać właśnie u niego.

Oczywiście lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego warto wiedzieć jak zmniejszyć szansę na wystąpienie żylaków – a gdy mimo to się pojawią – jak je skutecznie leczyć.

Jak zapobiegać żylakom?

Jest na to wiele sposobów – niestety o żadnym z nich nie można powiedzieć, że jest całkowicie skuteczny. Dlatego też warto wypróbować przynajmniej większość z tych wskazanych poniżej. Dzięki temu możemy zmniejszyć prawdopodobieństwo, że sprawdzimy również ten, który akurat na nas zadziała najlepiej.

1. Utrzymujmy prawidłową pozycję podczas nauki i pracy. Naszym wrogiem jest utrudniony dopływ krwi do kończyn. Aby temu przeciwdziałać, starajmy się robić przerwy jeśli musimy dużo siedzieć. Nie przyjmujmy też pozycji, w której zakładamy nogę na nogę. Warto co godzinę na chwilę wstać i przespacerować się, a podczas siedzenia poruszać co jakiś czas nogami. Gdy natomiast spędzamy dużo czasu na stojąco – wykonujmy ćwiczenie polegające na wspinaniu się na palce i opadaniu – usprawni to pompowanie krwi przez mięśnie łydek.

2. Pamiętajmy o diecie. Starajmy się unikać soli, walczymy też z nadwagą. Oba te czynniki wpływają na powstanie i rozwój żylaków.

3. Pomóżmy sobie strojem. Warto unikać skarpetek, butów i spodni, które zbyt mocno uciskają nasze nogi.

Co, gdy się nie uda?

Profilaktyka nie zawsze wystarczy – na szczęście nawet jeśli przytrafią się nam się żylaki, to można z nimi skutecznie walczyć. Możemy wybrać jedną z trzech dróg:* farmakologiczna – kiedy wykorzystujemy zestaw leków mających na celu uszczelnianie naczyń krwionośnych,* zachowawcza – w której pomoże noszenie specjalnych pończoch i opasek uciskowych,* operacyjna – kiedy powyższe metody już nie zadziałają.

Jak wygląda operacyjne leczenie żylaków?

Zależy to od zastosowanej metody – inaczej wygląda w przypadku stosowanej często do tej pory skleroterapii, inaczej przy laserowej metodzie operacji żylaków EVLT, a jeszcze inaczej realizowane jest usuwanie żylaków kończyn z wykorzystaniem fal radiowych – czyli metodą EVRF. Przyjrzyjmy się bliżej tej ostatniej – ze względu na jej bezbolesność, małoinwazyjność, a także praktycznie natychmiastowy powrót do aktywności po zabiegu.

Ważną zaletą leczenia metodą EVRF w porównaniu z klasyczną operacją jest zminimalizowanie wszelkiego rodzaju dolegliwości pozabiegowych oraz ilości krwiaków i ran. Przed rozpoczęciem zabiegu, w ramach konsultacji flebologicznej określany jest precyzyjnie stopień zaawansowania żylaków, oraz planowane są optymalne parametry zabiegu.

Podczas samego zabiegu wykonywanego w znieczuleniu miejscowym, pacjent otrzymuje kilka nakłuć igłą oraz przyjmuje zestaw leków znieczulających, a później specjalna sonda zamyka żylaki dzięki falom o częstotliwości radiowej.

Czy warto leczyć żylaki?

W początkowej fazie problemów nie są one przecież zbyt dokuczliwe, dlatego wiele osób bagatelizuje problem. Zaniedbanie to może jednak doprowadzić do zakrzepowego zapalenia żył lub owrzodzenia żylakowego, a czasem nawet zatoru. Nie lekceważmy więc żylaków.

O każdej z metod leczenia i usuwania żylaków przeczytanie więcej na stronie o flebologii estetycznej https://flebologiaestetyczna.pl/ Sprawdźcie jak wyglądają zdjęcia przed i po zabiegu, a także opinie pacjentów na temat nowoczesnych i małoinwazyjnych metod leczenia żylaków kończyn dolnych.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPieniądze dla 11 NGO z subregionu radomskiego
Następny artykułJaponia ponawia roszczenia wobec Rosji. Domaga się zwrotu wysp