W miniony piątek Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie i Centrum Rozwoju Lokalnego w Ostrowcu Świętokrzyskim zainaugurowało kampanię na rzecz zdrowia psychicznego. W holu pływalni „Rawszczyzna” Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji zawisła skrzynka zaufania, do której mieszkańcy, będący w kryzysie, anonimowo mogą wrzucać pytania lub prośby związane z ich problemami. To odpowiedź na problemy dotyczące kryzysu zdrowia psychicznego, które dotykają coraz większa grupę młodych ludzi, w tym dzieci i młodzieży.
-Jest to Kampania dotycząca autoagresji, samookaleczeń, zdrowia psychicznego dzieci, młodzieży, osób starszych, każdej grupy wiekowej. Kampania ma ogromne przesłanie, którym jest troska o zdrowie psychiczne. Patrząc na to, jaki jest problem, dotyczący zdrowia psychicznego oraz problem w dotarciu do pomocy do psychiatrów, psychologów, psychoterapeutów, to kolejna inicjatywa PCPR i CRL, której celem jest pomoc mieszkańcom miasta i powiatu ostrowieckiego – mówiła Joanna Pikus, dyrektor PCPR.
W Kampanię włączyli się także wiceprezydent Artur Łakomiec, przewodniczący Rady Powiatu, Mariusz Pasternak oraz przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miasta i Piotr Weglewicz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Rekreacji i Sportu w Ostrowcu świętokrzyskim.
-To bardzo ważne, aby mówić o problemach. Jednak nie wszyscy są na tyle otwarci, często boją się, lub wstydzą szukać pomocy. Często trudno jest mówić o swoich problemach. Stąd ta skrzynka zaufania, gdzie zarówno młodzież, jak i osoby starsze, będą mogły anonimowo je sygnalizować. Skrzynka będzie opróżniana dwa razy w tygodniu, a odpowiedzi będą umieszczane na stronach Centrum Rozwoju Lokalnego i Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Cieszę się, po raz raz kolejny do naszej akcji włączyła się Młodzieżowa Rada Miasta, której przedstawiciele tez widzą tego rodzaju potrzeby wśród swoich rówieśników -mówił wiceprezydent Artur Łakomiec.
Agnieszka Rogalińska, dyrektor Centrum Rozwoju Lokalnego, przypomniała o działającym Centrum Profilakatyczno –Edukacyjnym „Bez Napięcia”, gdzie z porad psychologa, psycho –traumatologa i psycho -onkologa oraz terapeutów uzależnień mogą bezpłatnie korzystać mieszkańcy miasta, jak również podkreśliła rolę komunikacji z osobami potrzebującymi pomocy.
O potrzebie inicjatywy skrzynki zaufania mówili przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miasta.
-Bardzo cieszymy się, że taka inicjatywa powstała w naszym mieście. Młodzi ludzie nie zawsze radzą sobie ze swoimi problemami. Nie zawsze chcą też otwarcie o nich mówić. Tu mogą być anonimowi, dlatego jest to fajna inicjatywa – mówiła Wiktoria Przepiórka z MRM.
-Dobrze, że powstała taka skrzynka. Znam wiele osób, które borykają się z różnymi problemami, w tym także z depresją. Jeśli dzięki tej skrzyneczce uda się pomóc choćby jednej osobie, to już będzie duży sukces -mówiła Julia Kaczmarska.
Jak mówił przewodniczący Rady Powiatu, Mariusz Pasternak to istotna inicjatywa, szczególnie dla młodych ludzi, którzy z różnych przyczyn nie potrafią szukać pomocy w rozwiązaniu własnych problemów.
Działanie skrzynki zaufania jest proste. Każdy kto czuje taka potrzebę, ma jakiś problem może o tym napisać anonimowo lub podać kontakt, jeśli chce. Na pytania będą odpowiadali specjaliści – psycholog Ewelina Durazińska oraz psychoterapeuta dr Marlena Stradomska. Podobna skrzynka zaufania, dzięki życzliwości prezes Anny Radosz, zawisła na budynku Spółdzielni Mieszkaniowej „Krzemionki”. Inicjatorzy akcji czekają na sygnały od mieszkańców, co do lokalizacji miejsc, gdzie mogłyby pojawić się takie skrzynki.
Ponadto od 7 marca br. dr Marlena Stradomska będzie bezpłatnie i bez skierowania udzielać pomocy psychologicznej mieszkańcom powiatu ostrowieckiego. Zapisy telefonicznie lub osobiście w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie.
Joanna Pikus, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie: Jest to jedna, lecz nie jedyna skrzynka zaufania dostępna dla mieszkańców powiatu ostrowieckiego. Czekamy na sygnały od osób, co do ewentualnej lokalizacji podobnych skrzynek, do których mieszkańcy, którzy czują potrzebę, szukają pomocy, mogli nam to przekazać w anonimowy sposób.
Agnieszka Rogalińska, dyrektor Centrum Rozwoju Lokalnego: Dziś zaproponowaliśmy skrzynkę zaufania. Natomiast mocno myślimy o tym, aby powstał ostrowiecki, a później powiatowy telefon zaufania, aby mieszkańcy mogli się mogli telefonicznie zwracać się ze swoimi problemami. W Ostrowcu działa też Centrum Profilaktyczno – Edukacyjne przy CRL, gdzie mieszkańcy otrzymać bezpłatne wsparcie psychologiczne.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS