A A+ A++

Jarmarki, w dosłownym tłumaczeniu „doroczne targi”, od stuleci organizowane były na placach, skwerach i rynkach większych miast. Dziś stanowią przede wszystkim atrakcję turystyczną. Tradycja ich organizacji sięga aż średniowiecznej Europy. Najstarsze organizowane były na ziemiach niemieckich i tam też upatrywać należy ich narodzin. Gdy pod ręką nie było marketu, przygotowanie świąt stanowiło niemały problem. Wówczas pierwsze miejscowości wpadły na pomysł, by zorganizować Weihnachtsmarkt, a więc dzień targowy, podczas którego można zaopatrzyć się na Boże Narodzenie. Bożonarodzeniowy jarmark to dziś tradycja dużych miast, ale również mniejszych miasteczek. Kcyński jarmark noszący nazwę „Kiermasz Bożonarodzeniowy” odbył się dziś na Rynku. Impreza ma duże tradycje, organizowana jest przez GCKiB w Kcyni przy współudziale jednostek pomocniczych, sektora NGO i osób prywatnych.

Mimo niesprzyjającej w tym roku aury, siąpiącego marznącego deszczu, jarmark zaliczyć można do udanych. Na rozstawionych od wczesnych godzin rannych na płycie Rynku straganach królowały ozdoby, lampki, bombki, pościele, wyroby ze słomy, miody, pierniki, paszteciki, chleby i mnóstwo innych wyrobów świątecznych. Nie zabrakło wypieków, a także specjałów regionalnej kuchni.

– Na naszym kiermaszu nigdy nie brakuje rzemiosła artystycznego, ozdób i zabawek, a przede wszystkim specjałów polskiej kuchni – zapewniają pracownicy Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki im. Klary Prillowej w Kcyni – znajdziecie tu Państwo stoiska z dekoracjami – ręcznie szyte skrzaty, stroiki, przytulanki, zimowe ubrania, lalki, ciepłe skarpety. Dla każdego coś miłego.

Dla dzieci, choć nie tylko dla nich, największą atrakcją było jednak spotkanie ze św. Mikołajem i pomocnikami. Każdy chciał mieć z nim wspólne zdjęcie. Najmłodsi mogli liczyć także na animacje, gry i zabawy.

Podczas trwania kiermaszu, wystawiona była specjalna skrzynka na listy do Świętego Mikołaja. Każdy wrzucony list bierze teraz udział w wyjątkowym konkursie. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbędzie się 18 grudnia o godz. 17.00 w GCKiB w Kcyni. Prace będą oceniane w 2 kategoriach: klasy 1-4 i klasy 5-8.

Polskie jarmarki

Obecnie jarmarki odbywają się w wielu polskich i europejskich miastach, zwłaszcza w Niemczech, Austrii i w Polsce. Stały się nieodłącznym elementem świąt Bożego Narodzenia i gromadzą ogromną liczbę ludzi. Trudno się temu dziwić, bo wieczorem są to najlepsze miejsca, aby poczuć magię świąt.

Najpopularniejsze polskie jarmarki to Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu wzorowany na najpiękniejszych niemieckich jarmarkach.

Na wrocławskim rynku, na Placu Solnym, przy ulicy Świdnickiej i Oławskiej ustawia się dziesiątki budek, w których kupić można produkty spożywcze, rękodzieło i wiele innych przedmiotów.

Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsk, którego rozpoznawczym znakiem jest brama adwentowa z kalendarzem i słodyczami.

Jarmark Bożonarodzeniowy w Krakowie To świąteczne miejsce znajduje się na Rynku Głównym. Na Rynku w otoczeniu niemal 70 straganów wypełnionych przeróżnymi rzeczami staje co roku ogromna, kilkunastometrowa choinka.

Bydgoski Jarmark Świąteczny, który warto odwiedzić ze względu na bardzo ciekawą lokalizację. Ciągnie się on bowiem od Placu Teatralnego, przez ulicę Mostową i Most Staromiejski, do Starego Rynku. Atrakcji jest naprawdę sporo. Uwagę dzieci, oczywiście najbardziej przyciągają atrakcje, które zwyczajowo ustawiane są na skraju Placu Teatralnego. To Karuzela wenecka, karuzela Jumbo, diabelski młyn który liczy 33 metry wysokości, 24 gondole i może zabrać jednocześnie 144 osoby, mała kolejka Mikołaja, labirynt, pałac strachu i fotobudka. Bydgoski Jarmark Świąteczny odbywa się w dniach 18 listopada – 22 grudnia br. Czynny jest codziennie od godz. 13.00 do 20.00, a w piątek i sobotę do 21:00.

Ewa Hałas (zdjęcia Ewa Hałas)

Autor: Pałuki

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCórka znęcała się nad matką. 61-latka została zatrzymana
Następny artykułOstatnia w tym roku przysięga “dobrowolsów”