Powiatowy Urząd Pracy w Brzegu ogłasza nabór wniosków na kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawców ze środków rezerwy KFS , termin naboru do 12 .10.2020 r.-22.10.2020 r.
- Powiatowy Urząd Pracy w Brzegu na podstawie art.109 ust.2 j ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U z 2019 poz.1482 z późn.zm) ogłasza nabór wniosków Pracodawców o przyznanie środków rezerwy Krajowego Funduszu Szkoleniowego na sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców od dnia 12.10.2020 r-22.10.2020 r
Wysokość środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego wynosi : 160 tys. zł
- II. Pracodawca aby skorzystać ze środków rezerwy KFS musi spełnić wyłącznie wymagania priorytetów wydatkowania rezerwy, określonych przez Radę Rynku Pracy.
PRIORYTET a) – wsparcie kształcenia ustawicznego osób z orzeczonym stopniem niepełnosprawności
1) Wnioskodawca składający wniosek o środki w ramach powyższego priorytetu powinien udowodnić posiadanie przez kandydata na szkolenie orzeczenia o niepełnosprawności tj. przedstawić orzeczenie o niepełnosprawności kandydata na szkolenie bądź oświadczenie o posiadaniu takiego orzeczenia.
PRIORYTET b) – wsparcie w nabywaniu kompetencji cyfrowych
- W ramach niniejszego priorytetu powinny być dofinansowywane formy kształcenia ustawicznego, które pomogą zniwelować lub zapobiec powstawaniu luk czy braków w kompetencjach cyfrowych pracowników i pracodawców.
- Składając stosowny wniosek o dofinansowanie Wnioskodawca w uzasadnieniu powinien wykazać, że posiadanie konkretnych umiejętności cyfrowych, które objęte są tematyką wnioskowanego szkolenia jest powiązane z pracą wykonywaną przez osobę kierowaną na szkolenie.
- W przypadku niniejszego priorytetu należy również pamiętać, że w obszarze kompetencji cyfrowych granica pomiędzy szkoleniami zawodowymi a tzw. miękkimi nie jest jednoznaczna. Kompetencje cyfrowe obejmują również zagadnienia związane z komunikowaniem się, umiejętnościami korzystania z mediów, umiejętnościami wyszukiwania i korzystania z różnego typu danych w formie elektronicznej czy cyberbezpieczeństwem.
PRIORYTET c) – wsparcie kształcenia ustawicznego pracowników Centrów Integracji Społecznej, Klubów Integracji Społecznej, Warsztatów Terapii Zajęciowej
1)CIS i KIS to jednostki prowadzone przez JST, organizacje pozarządowe, podmioty
kościelne lub spółdzielnie socjalne osób prawnych. Centra i kluby integracji społecznej
zatrudniają kadrę odpowiedzialną za reintegrację społeczną i zawodową uczestników.
- Wojewoda decyduje o przyznaniu statusu CIS, a także prowadzi rejestr tych podmiotów. Ponadto wojewoda prowadzi również rejestr KIS.
- CIS może prowadzić działalność wytwórczą, handlową lub usługową oraz działalność wytwórczą w rolnictwie. W związku z tym Centrum zatrudnia pracowników odpowiedzialnych za prowadzenie danej działalności, a ponadto pracownika socjalnego, instruktorów zawodu oraz inne osoby prowadzące reintegrację społeczną i zawodową.
- WTZ mogą być tworzone, przez fundacje, stowarzyszenia i inne podmioty. Działają one w celu rehabilitacji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych. Podmiot prowadzący WTZ zawiera z samorządem powiatu umowę regulującą między innymi
warunki i wysokość dofinansowania kosztów utworzenia i działalności warsztatu ze środków PFRON.
- W WTZ zatrudnieni są psycholodzy, instruktorzy terapii zajęciowej, specjaliści do spraw rehabilitacji lub rewalidacji. Ponadto WTZ może zatrudniać: pielęgniarkę lub lekarza, pracownika socjalnego, instruktora zawodu, a także inne osoby niezbędne do prawidłowego funkcjonowania warsztatu.
- Pracodawcy zamierzający skorzystać z tego priorytetu powinni wykazać, że współfinansowane ze środków KFS działania zmierzające do podniesienia kompetencji pracowników związane są z ich zadaniami realizowanymi w CIS, KIS lub WTZ.
PRIORYTET d – wsparcie kształcenia ustawicznego osób, które mogą udokumentować wykonywanie przez co najmniej 15 lat prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, a którym nie przysługuje prawo do emerytury pomostowej
- wobec osób pracujących w warunkach niszczących zdrowie i w szczególności powinien objąć osoby, które nie mają prawa do emerytury pomostowej (w stosunku do lat poprzednich nie ma tu żadnych zmian).
- Wykaz prac w szczególnych warunkach stanowi załącznik nr 1, a prac o szczególnym charakterze – załącznik nr 2 do ustawy z dnia 19 grudnia 2008 roku o emeryturach pomostowych (Dz. U. z 2008 Nr 237, poz. 1656 z późn. zm.)
PRIORYTET e – wsparcie kształcenia ustawicznego osób zatrudnionych u pracodawców, którzy w latach 2017 – 2019 nie korzystali ze środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego
- Priorytet ten ma stanowić zachętę dla pracodawców, którzy nie mieli okazji lub ochoty na sięganie po środki KFS w ciągu ostatnich trzech lat.
- Aby móc aplikować o środki z powyższego priorytetu wystarczy do wniosku dołączyć oświadczenie o niekorzystaniu ze środków KFS w latach 2017-2019. Nie ma znaczenia czy w tym czasie pracodawca składał wniosek i nie otrzymał środków czy też w ogóle nie był zainteresowany KFS. Złożone oświadczenie dotyczy wniosków składanych na terenie całego kraju nie tylko do konkretnego powiatowego urzędu pracy.
III. Z uwagi na czas rozpatrywania wniosków oraz konieczność zawarcia umów przed terminem rozpoczęcia kształcenia ustawicznego, Pracodawca przy planowaniu terminu szkolenia powinien uwzględnić okres 30 dni, począwszy od dnia złożenia wniosku , który będzie przeznaczony na dokonanie oceny formalnej oraz merytorycznej wniosków.
- Powiatowy Urząd Pracy w Brzegu przypomina iż :
Skorzystać ze środków KFS nie mogą m.in.:
- osoby prowadzące działalność gospodarczą niezatrudniające pracownika na podstawie umowy o pracę,
- osoby współpracujące przy prowadzeniu działalności gospodarczej – zgodnie z art. 8 ust. 11 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych są to: małżonek, dzieci własne lub dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobione, rodzice oraz macocha i ojczym, pozostające we wspólnym gospodarstwie domowym i współpracujące przy prowadzeniu działalności,
- lekarze i lekarze dentyści, którzy chcą sfinansować szkolenia specjalizacyjne i staże podyplomowe wraz z kosztami obsługi określone w przepisach o zawodach lekarza i lekarza dentysty, a także pielęgniarki i położne które chcą sfinansować specjalizacje, o których mowa w przepisach o zawodach pielęgniarki i położnej,
- pracownicy będący na: urlopie macierzyńskim/ojcowskim/wychowawczym, urlopie bezpłatnym,
- osoby pełniące funkcje zarządcze w spółkach prawa handlowego (z wyjątkiem sytuacji, gdy osoby te zatrudnione są na umowę o pracę w spółce),
- prezes spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, który jest jedynym lub większościowym udziałowcem,
- osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych,
- pracodawcy chcący realizować samodzielnie kształcenie ustawiczne dla swoich pracowników, bez udziału zewnętrznych instytucji szkoleniowych.
- Wnioski na sfinansowanie kształcenia ustawicznego pracodawcy i pracowników ze środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego powinny być złożone w formie papierowej.
- Wnioski będą rozpatrywane zgodnie z kolejnością wpływu do Urzędu.
- Powiatowy Urząd Pracy w Brzegu informuje, że przeciętna kwota dofinasowania do kształcenia ustawicznego w 2020 roku wynosi do 5000 zł/1 os.
VII. Finansowane będą wyłącznie formy kształcenia kończące się otrzymaniem uprawnienia, certyfikatu lub innego dokumentu, potwierdzającego uzyskania lub uaktualnienie kompetencji do celów zawodowych.
VIII. Dopuszcza się negocjacje z pracodawcą treści wniosku, w celu ustalenia ceny usługi kształcenia ustawicznego, liczby osób objętych kształceniem ustawicznym, realizatora usługi, programu kształcenia ustawicznego programu kształcenia ustawicznego lub zakresu egzaminu, z uwzględnieniem zasady zapewniania najwyższej jakości usługi oraz zachowania racjonalnego wydatkowania środków publicznych .
- IX. Środki KFS przyznane na kształcenie ustawiczne pracodawców i pracowników stanowią pomoc de minimis.
- Wzór wniosku oraz załączniki a także Barometr zawodów 2020 r dla powiatu brzeskiego oraz dla województwa opolskiego można pobrać na stronie : brzeg.praca.gov.pl w zakładce : dokumenty do pobrania.
Informacji szczegółowych udzielają doradcy klienta pokój nr 29 ,tel. 77.444 13 93 w. 159
Wydrukuj stronę
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS