Rozbudowa i modernizacja oczyszczalni ścieków to wspólna inwestycja samorządu miasta i gminy Skórcz. Roboty wykonuje firma Melbud S.A. z Grudziądza. Koszt prac – ok. 10 mln złotych.
Finiszują prace związane z rozbudową i modernizacją oczyszczalni ścieków w Skórczu. Odbył się już trzeci odbiór częściowy.
– Jesteśmy blisko zakończenia inwestycji, odbiór prac wykonawca zgłosi do końca listopada. To taki pierwszy generalny remont oczyszczalni po 18 latach – mówi burmistrz Janusz Kosecki.
Oczyszczalnia w Skórczu została oddana do użytku w 2002 r., za czasów burmistrza Alojzego Koseckiego. Budowała ją firma Melbud, która teraz realizuje rozbudowę.
– Gotowa jest nowa stacja dmuchaw, główna przepompownia i zbiornik ścieków dowożonych. Odbył się rozruch technologiczny nowo wybudowanego reaktora biologicznego SBR. Gotowa jest większość rurociągów, zakończono roboty elektryczne i oświetleniowe budynku. Trwa wymiana urządzeń w starym zbiorniku reaktora SBR. Czekamy na zamówioną wirówkę – dodaje.
Wykonawca buduje wiatę do składowania nadmiernego osadu i drogi dojazdowe
Całkowity koszt inwestycji to 9.815.245 zł brutto w tym dofinansowanie z budżetu Województwa Pomorskiego (z RPO 2014-2020) 3.890.222,15 zł (48,8% wydatków kwalifikowanych). Pozostała kwota to środki: 2/3 z budżetu Gminy Miejskiej Skórcz i 1/3 z budżetu Gminy Skórcz (współwłaściciel oczyszczalni).
Gmina współfinansuje
– Środki na nasz udział w budowie, mamy zabezpieczone w budżecie gminy, ze środków własnych, nie z kredytu – zaznacza wójt Gminy Skórcza Sławomir Czechowski. – Do oczyszczalni w Skórczu podłączonych jest sześć naszych wsi: Barłożno, Wielbrandowo z wybudowaniami, Pączewo, Wolental, Czarny Las i Wielki Bukowiec. Złożyliśmy wniosek na dofinansowanie budowy kanalizacji we wsi Mirotki. Bez takiego wsparcia nie ma szans na skanalizowanie tej wsi (duże odległości miedzy gospodarstwami – red).
Warto wspomnieć, że dzięki podłączeniu do sieci kanalizacyjnej wsi Barłożno (w roku 2004) i Wolental (2011) zlikwidowano uciążliwe zbiorniki Imhoffa niespełniające dziś wymogów ochrony środowiska.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS