A A+ A++

rozwiń

Aby otrzymać wszystkie możliwe dodatki do emerytury, trzeba być aktywnym. Część dodatków przyznawana jest automatycznie, ale większość wymaga złożenia wniosku. Sprawdź, jakie dodatki mogą Ci przysługiwać i jakie dokumenty są potrzebne.

Obserwuj kanał Dziennik.pl na WhatsAppie

Dodatek pielęgnacyjny

Zbigniew Biskupski z Infor.pl, informuje, że najczęściej przyznawanym dodatkiem do emerytury jest dodatek pielęgnacyjny. ZUS wypłaca go osobom, które spełniają określone kryteria zdrowotne. Aby otrzymać dodatek, emeryt musi złożyć wniosek wraz z zaświadczeniem lekarskim, potwierdzającym całkowitą niezdolność do pracy i samodzielnej egzystencji. Orzeczenie w tej sprawie wydaje lekarz orzecznik ZUS na podstawie przedstawionego zaświadczenia lekarskiego. Wniosek o dodatek pielęgnacyjny można złożyć w dowolnym oddziale ZUS, a niezbędny druk OL-9 dostępny jest na stronie internetowej Zakładu.

Osoby, które skończyły 75 lat, otrzymują automatycznie dodatek pielęgnacyjny do emerytury, bez względu na stan zdrowia. Wyjątkiem są osoby przebywające w zakładach opiekuńczych dłużej niż 2 tygodnie w miesiącu. Wysokość tego dodatku wynosi obecnie 330,07 zł i jest regularnie podwyższana.

Dodatek kombatancki i dodatek kompensacyjny

czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułŚmiertelny wypadek 16-letniego motocyklisty na DK94 w Wieliczce
Następny artykułStrefa parkowania 15 sierpnia