A A+ A++

Andrzej Kubisiak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego zwraca uwagę, że taki wynik odpowiada strukturze gospodarki. − Podobny odsetek osób pracuje na umowy na czas określony czy cywilno-prawne – mówi ekspert. Zwraca uwagę, że to właśnie one są najbardziej narażone na zwolnienie, gdy pojawiają się ekonomiczne kłopoty. Łatwiej rozstać się z nimi niż z tymi na etatach na czas niekreślony z trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia.

Dziennik Gazeta Prawna

W tej sytuacji nawet gdyby doszło do dużych redukcji, to będą się one ujawniały stopniowo i zapewne w najnowszych danych o bezrobociu za marzec, które GUS poda pod koniec tygodnia, nie będzie widać wielkich wzrostów. Kubisiak podkreśla przy tym, że wynik sondażu po części jest zbieżny z danymi o osobach pracujących w sektorach gospodarki najbardziej dotkniętych kryzysem. To ponad 4 mln pracowników, czyli jedna czwarta aktywnych zawodowo.

Trump zapowiada zawieszenie imigracji. Powodem bezprecedensowy krach na rynku pracy
Trump zapowiada zawieszenie imigracji. Powodem bezprecedensowy krach na rynku pracy

Zobacz również

Zbieżne z sondażem są wyniki innych obserwacji. PIE przeanalizował liczbę nowych ofert pracy na popularnym portalu pracuj.pl. W marcu 2020 r. spadła rok do roku o 35 proc., zaś w kwietniu o 39 proc. Największe spadki dotyczą branż najbardziej dotkniętych restrykcjami związanymi z COVID-19: hotelarstwa, gastronomii, turystyki, transportu, zdrowia i urody.

Dziennik Gazeta Prawna

Im dłużej trwają zamrożenie gospodarki, ograniczony popyt ze strony konsumentów i brak możliwości świadczenia usług i dostarczania wielu towarów, tym nastroje w biznesie są słabsze. IBRiS na zlecenie PIE i Polskiego Funduszu Rozwoju zbadał opinie przedsiębiorców z mikrofirm, małych i średnich oraz największych podmiotów w połowie tego miesiąca i porównał ze wskazaniami z początku kwietnia. Niemal dwie trzecie firm odnotowało spadek przychodów. Najmocniej obroty dołują w handlu, a w najmniejszym stopniu w produkcji. Spadek najbardziej dotknął w ostatnich tygodniach duże firmy − odsetek raportujących ograniczenie biznesu w ciągu dwóch tygodni wzrósł aż o 22 pkt. proc. Jedna trzecia firm planuje obniżenie wynagrodzeń, a ponad połowa pracodawców chce utrzymać dotychczasowe stawki. Co ciekawe, w porównaniu d … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBezpieczny spacer w lesie
Następny artykułBadaj się, ziom! – czyli Odważna Szkoła online