A A+ A++

Ma 59 lat. Urodził się w Przemyślu. Z wykształcenia jest nauczycielem. Ukończył studia w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie na kierunku geografia oraz studia podyplomowe z Zarządzania Oświatą i Edukacji dla Bezpieczeństwa. W latach 2007 – 2016 był wicedyrektorem Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie ds. oddziału w Przemyślu. Od września 2016 r. dyrektorem tej jednostki. Od lutego 2017 r. do stycznia 2018 r. był wicewojewodą podkarpackim. W styczniu 2018 r. został członkiem Zarządu Województwa Podkarpackiego V kadencji i wicemarszałkiem województwa podkarpackiego. W latach 80. ubiegłego wieku działał w opozycji niepodległościowej. Wymieniać można jeszcze sporo…

Rozmowa z wicemarszałkiem województwa podkarpackiego, przemyślaninem Piotrem Pilchem.

Został Pan ponownie wybrany na wicemarszałka województwa podkarpackiego. Ale ta kadencja będzie inna od poprzedniej. Wówczas, rządząc w Sejmiku Województwa Podkarpackiego, mieliście sojusznika w ekipie rządzącej Polską. Teraz stery w naszym kraju przejęła Koalicja Obywatelska. Czy, Pana zdaniem, coś się zmieni? Czy na Podkarpacie płynąć będą, a powinny, takie same pieniądze, jak przed ostatnimi wyborami parlamentarnymi?

– Tak, sytuacja polityczna uległa zmianie. Obawiam się, że z punktu widzenia tak zwanej Polski powiatowej i gminnej to zmiana niekorzystna. Obawiam się, że strumień pieniędzy, które przez ostatnie lata szeroko wpływały też do samorządów Podkarpacia, zdecydowanie się zmniejszy. Nic nie słychać choćby o kontynuacji programu Polski Ład, a to właśnie z niego najwięcej czerpały samorządy. Niepokoi też zatrzymanie lub ograniczenie wielkich inwestycji jak Centralny Port Komunikacyjny z nowym układem szybkich kolei. Te projekty zmieniłyby Polskę, ale też nasze województwo. Ale odpowiadając na pytanie… Oczywiście będziemy współpracować z rządem, taką deklarację złożył marszałek województwa. Wszyscy musimy działać na rzecz rozwoju naszego regionu, tu nie może być innego podejścia.

Proszę wymienić trzy sprawy z poprzedniej kadencji, które udało się dla rodzinnego miasta „załatwić”, a z których jest Pan najbardziej dumny?

– Tych spraw pozytywnie rozstrzygniętych dla Przemyśla było wiele, ale do najważniejszych z pewnością zaliczyłbym: utworzenie przejścia granicznego w Malhowicach, pozyskanie kamienicy Rynek 11 w Przemyślu i zamiar utworzenia tam Podkarpackiej Galerii Sztuki Współczesnej oraz modernizacja i rozwój naszego wojewódzkiego szpitala na Monte Cassino. O przejście w Malhowicach starałem się jeszcze jako wicewojewoda podkarpacki, bo to nie tylko zwiększenie możliwości rozwoju gospodarczego, ale i kilkaset nowych miejsc pracy. Galeria to instytucja ponadregionalna na bazie obecnej Galerii Sztuki Współczesnej z nieporównywalnymi możliwościami prezentowania sztuki współczesnych artystów. Szpital… Tylko w ostatnich kilku latach inwestycje sięgnęły kilkudziesięciu milionów złotych, a na ten rok to kolejne 47 milionów i utworzenie wysokospecjalistycznego oddziału kardiochirurgii. Warto dodać, że były też inne sukcesy, by wspomnieć: wsparcie przebudowy Zielonego Rynku, rozwój Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej z podziemną trasą turystyczną czy wsparcie renowacji zabytków. Przemyśl jest co roku na pierwszym miejscu.

Czego się nie udało „załatwić”, a bardzo Pan o tym marzył?

– Bezpieczeństwo miasta i mieszkańców jest najważniejsze, dlatego żałuję, że nie udało się sfinalizować rozmów prowadzonych z MON na temat utworzenia jednostki wojskowej, przywrócenia szpitala wojskowego i budowy nowych mieszkalnych bloków wojskowych. Rozmowy na ten temat prowadziliśmy wraz z posłem Markiem Kuchcińskim i prezydentem Wojciechem Bakunem jesienią ubiegłego roku, ale czy nowy rząd podejmie te zadania do realizacji, tego nie wiem…

Płatny dostęp do treści

Przeczytałeś tylko fragment tekstu.
Chcesz przeczytać całość i inne artykuły premium?
Nieograniczony dostęp do pełnych tekstów od 19 groszy dziennie!
Masz już wykupiony dostęp? Zaloguj się

Pozostało 62% tekstu do przeczytania.

Wykup dostęp

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułChińczycy pokazali nowy samochód. Przejedzie 2100 km bez tankowania
Następny artykułWIOŚ nie stwierdził zanieczyszczenia Jeziora Pniewskiego