A A+ A++

Naturalny rozwój dziecka uwzględnia tzw. skoki rozwojowe. Są to okresy, w których niemowlę zachowuje się w taki sposób, jak młodsze dziecko. Czy skoki rozwojowe są niebezpieczne? Czy można im przeciwdziałać?

1. Skok rozwojowy. Czy jest się czego bać?

2. Jak długo trwa skok rozwojowy?

3. A jeśli to coś innego?

Skoki rozwojowe są męczące dla rodziców i dziecka. Mama i tata skarżą się, że ich dziecko niejako cofa się w rozwoju, staje się płaczliwe i ma trudności z wyciszeniem. U jednych dzieci skoki przebiegają dość łagodnie, u innych są naprawdę burzliwe. Co dzieje się w czasie skoku rozwojowego? Dowiedz się więcej na ten temat.

Skok rozwojowy. Czy jest się czego bać?

Skok rozwojowy to naturalny element rozwoju niemowlęcia i małego dziecka. Jest to okres, w którym szybki rozwój układu nerwowego i umiejętności poznawczych dziecka sprawia, że maluch nie radzi sobie w pełni ze zdobytymi umiejętnościami. Nadmiar bodźców słuchowych, wzrokowych i brak koordynacji ruchów powodują u niego rozdrażnienie. Skoku rozwojowego nie trzeba jednak się bać. Trudny czas sam mija, a dziecko z radością korzysta z nowych umiejętności.

Jak długo trwa skok rozwojowy?

W czasie skoku dziecko przez kilka lub kilkanaście dni może odmawiać jedzenia, mieć trudności z zasypianiem i samodzielną zabawą. Wymaga noszenia na rękach, częstego przytulania i karmienia piersią. Z reguły im starsze dziecko, tym dłużej trwają skoki rozwojowe. Ma to związek z etapami rozwoju mózgu i całego układu nerwowego. Maluch po zakończeniu skoku od razu zaskakuje rodziców nowymi słowami, umiejętnością wykonywania podskoków, czworakowaniem, samodzielnym poruszaniem zabawką lub inną umiejętnością, której wcześniej nie przejawiał. Zdarza się, że w ciągu jednego dnia pokazuje kilka nowych czynności, pomimo że jeszcze poprzedniego dnia żadnej z nich nie potrafił. Tak przebiegający rozwój dziecka jest zupełnie prawidłowy.

A jeśli to coś innego?

Skoki rozwojowe są naturalne i mijają samoistnie. Jeśli jednak problemy z rozdrażnieniem lub inne niepokojące zachowania występują u dziecka dłużej, być może rodzice mają do czynienia z WWO, czyli wysokowrażliwym dzieckiem. Jego odporność na bodźce zewnętrzne jest niższa, dlatego problemy z adaptacją układu nerwowego wydłużają się. Zaniepokojenie powinny wzbudzić również zachowania nienaturalne dla niemowląt i rówieśników dziecka, jak na przykład uderzanie głową o ścianę lub unikanie kontaktu wzrokowego i reagowanie płaczem na próby jego nawiązania. Takie reakcje mogą oznaczać, że maluch ma autyzm.

Więcej przeczytasz na dzidzius.pl

Wybór najlepszego odkurzacza do pyłu budowlanego

Duża intensywność występowania i szkodliwy charakter pyłów wymagają od zakładów przemysłowych stosowania specjalistycznych…

System audiowizualny – jak lepiej przyswajać wiedzę?

Powoli odchodzą w zapomnienie czasy „kredy i tablicy”. Coraz częściej do przekazywania wiedzy młodemu pokoleniu wykorzystywane są…

Stolarstwo: Obróbka drewna za pomocą szlifierek szerokotaśmowych

Szlifierka szerokotaśmowa składa się z taśmy papieru ściernego, która biegnie wokół pętli nad dwoma bębnami, które są obracane…

Jak ważny jest rozwój doświadczeń słuchowych u dziecka?

Słuch to jeden ze zmysłów, z którymi rodzimy się naturalnie, co wcale nie oznacza, że nie należy go rozwijać. Poprzez…

Koła pasowe klinowe – wysokiej jakości sprzęt od polskiego producenta

Nie od dziś wiadomo, że w wielu dziedzinach naszego życia, kluczem do sukcesu jest korzystanie ze sprawdzonych rozwiązań. Z…

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZamknięcie drogi w Haczowie
Następny artykułInteria Sport – Gramy Dalej! Najwięksi wygrani zgrupowania Michniewicza zdaniem Wojciecha Górskiego. WIDEO