A A+ A++

– Polski konsument to bardzo twarda sztuka – uważa tymczasem Łukasz Wachełko, zastępca dyrektora działu analiz w domu maklerskim Wood & Company. – Nie ogranicza wydatków jako takich, ale zmienia sposób dysponowania pieniędzmi. Stąd wzrost udziału produktów spożywczych czy sklepów dyskontowych w strukturze – wylicza Wachełko.

– Mimo to największym ryzykiem dla spółek handlu detalicznego jest właśnie zachowanie konsumentów – zgadza się z Jaśkiewicz ostatecznie i ekspert Wood & Company.

Na razie, według kwietniowych danych GUS oraz GfK, mimo nadal wysokiej inflacji, stóp procentowych i trwającej za wschodnią granicą wojny w polskich gospodarstwach domowych widać nieco większy optymizm niż w marcu czy na koniec 2022 r.

GUS odnotował, że w kwietniu 2023 r. poprawiły się „zarówno obecne, jak i przyszłe nastroje konsumenckie w stosunku do poprzedniego miesiąca”. Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej wyniósł -32,2. To wynik o 3,4 pkt proc. wyższy w stosunku do poprzedniego miesiąca. Z kolei według GfK w kwietniu 2023 r. Polacy określali swoją aktualną sytuację finansową jako lepszą niż w marcu 2023 r., choć – jak zaznacza badawcza firma – wynik wciąż utrzymuje się mocno pod kreską (wskaźnik -16,4 wobec -24,8 z marca 2023 r.).

W kwietniu i maju wydatki gospodarstw domowych w Polsce napędzał … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułУ Польщі заявили, що нелегали з боку Білорусі все частіше нападають на прикордонників
Następny artykułPolicja Tarnów: Śmiertelny wypadek na autostradzie A4 w rejonie Brzeska