O problemach graczy, którzy od dawna nie mogą kupić kart graficznych, napisano już tyle, że nie ma większego sensu się powtarzać. O ile jednak w naszym regionie sytuacja wygląda źle, tak w niektórych krajach, takich jak Wietnam, jest po prostu fatalna, a wszystkiemu winni są górnicy kryptowalut.
Dzieje się tak dlatego, że lokalne sklepy i kawiarenki internetowe przekształciły swoją działalność w farmy kryptowalut, wykupując praktycznie wszystkie zapasy grafik, jakie trafią na ten rynek. Nie tylko gracze cierpią z tego powodu, ponieważ wygląda na to, że również twórcy treści i profesjonaliści myślący o zakupie jednej z dedykowanych im kart RTX A4000 z GPU GA104 mogą mieć bardzo podobne problemy, więc obie grupy mogą łączyć się w bólu.
Sklep o nazwie „Nyugen Cong PC” oferuje systemy z ośmioma kartami RTX A4000 przeznaczone wyłącznie dla kopaczy kryptowalut.
Sklep o nazwie „Nyugen Cong PC” najwyraźniej nie przejmuje się tym faktem i oferuje teraz systemy z ośmioma kartami RTX A4000 przeznaczone wyłącznie dla kopaczy kryptowalut. Każda taka platforma zapewnia 5XX MH/s szybkości hashe’owania ETH i jest tańsza i szybsza niż konsumenckie karty graficzne GeForce RTX 3070 Ti, a przynajmniej tak twierdzi sprzedawca.
Niestety tego typu procedery, są nagminne, szczególnie w bardziej egzotycznych krajach, gdzie brak jest regulacji rynku i jakiegoś większego nadzoru, choćby ze strony NVIDII. Na szczęście wydaje się, że kopanie kryptowalut za pomocą kart graficznych wkrótce może odejść w niepamięć, a za sprawą długo wyczekiwanego przejścia Ethereum z algorytmu proof of work na proof of stake. To wiązać może się z wysypem pogórniczych modeli na rynku i tym razem możliwością zakupu grafik w naprawdę dobrych cenach, jakich nie widzieliśmy od wielu miesięcy.
Zresztą sytuacja od początku roku sukcesywnie się poprawia, a w marcu ceny kart odnotowały największe spadki praktycznie od początku tego kryzysu, co jest dobrym zwiastunem. Mamy tylko nadzieję, że zarówno NVIDIA, jak i AMD, dobrze przygotują się do premiery swoich nowych generacji GPU, by uniknąć powtórki z końca 2020 roku.
Zobacz także:
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS