Składy podatkowe. Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o podatku akcyzowym. Umożliwia ona kontynuację działalności w składzie podatkowym po rezygnacji z działalności dotychczasowego podmiotu prowadzącego skład.
Nowelizacja ustawy o akcyzie
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 17 września 2021 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w komunikacie z 22 października br.
„Zgodnie z treścią uzasadnienia celem nowelizacji jest wprowadzenie regulacji umożliwiającej kontynuację działalności prowadzonej w składzie podatkowym w przypadku rezygnacji z prowadzenia tej działalności przez dotychczasowy podmiot prowadzący skład podatkowy, bez konieczności zakończenia procedury zawieszenia poboru w stosunku do wyrobów akcyzowych znajdujących się w tym składzie podatkowym” – napisano w informacji prasowej KPRP.
Składy podatkowe – przejmowanie przez inny podmiot
Dodano, że po wejściu w życie nowych przepisów zakończenie procedury zawieszenia poboru akcyzy nie będzie następować z dniem cofnięcia zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego, jeżeli w miejscu prowadzenia składu podatkowego albo w jego części będzie prowadzony skład podatkowy przez inny podmiot. Nie dojdzie do zakończenia procedury zawieszenia akcyzy także wtedy, jeśli podmiot prowadzący skład podatkowy, w którego miejscu prowadzenia albo w jego części będzie prowadzony skład podatkowy przez inny podmiot, sporządzi wykaz wyrobów akcyzowych objętych procedurą zawieszenia poboru. Wreszcie dalsze prowadzenie składu podatkowego będzie możliwe, jeśli podmiot, któremu zostało wydane nowe zezwolenie na prowadzenie składu podatkowego albo zmienione zezwolenie na prowadzenie składu podatkowego powiadomi właściwego naczelnika urzędu skarbowego, że wyroby akcyzowe objęte wykazem znajdują się w prowadzonym przez niego składzie podatkowym oraz niezwłocznie dokona wpisów tych wyrobów do ewidencji wyrobów akcyzowych.
Jak poinformowała kancelaria prezydenta, ustawa wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
autor: Marek Siudaj
Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Tylko teraz
Przejdź do sklepu
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS