A A+ A++

Planujesz roboty budowlane? Czeka Cię zagospodarowanie gruzu, a następnie wywóz odpadów, a wszystko to musi odbywać się zgodnie z przepisami prawa. Jak postępować z odpadami remontowo-budowlanymi, aby nie narazić się na konsekwencje prawne?

Odpady z budowy na posesji

Żadne odpady budowlane, powstające w czasie budowy lub remontu nie powinny zalegać na posesji. Wbrew pozorom, fakt, że jesteś właścicielem danej działki, nie daje Ci prawa do nieskrępowanego żadnymi obostrzeniami przechowywania na niej odpadów. Jeżeli składniki wchodzące w skład odpadów przedostałyby się do gleby, mogłyby tą drogą zanieczyścić nawet wody gruntowe. Kontener na odpady minimalizuje nie tylko to niebezpieczeństwo, ale też ryzyko do rozprzestrzeniania się odpadów na niekontrolowany sposób. Przykładowo, nawet wiatr może roznosić śmieci z budowy na większą powierzchnię, co powoduje niekontrolowany rozrzut odpadów. Już najprostszy pojemnik na gruz zmniejsza w znaczący sposób to ryzyko, a pojemnik z klapami całkowicie zabezpiecza lekkie śmieci, np. folie malarskie czy styropian, przed przenoszeniem wraz z podmuchami wiatru.

Kontener więc nie tylko ułatwia późniejszy wywóz śmieci, ale też zapewnia odpowiednią izolację, stabilizację i kontrolę nad odpadami budowlanymi, minimalizując tym samym ich wpływ na środowisko.

Jak zaopatrzyć się w kontener?

Nie masz kontenera? Nie szkodzi. Większość osób, prowadzących prace remontowo-budowlane nie dysponuje własnym kontenerem na odpady budowlane. Nie ma takiej potrzeby, ponieważ kontener na śmieci do wynajęcia oferują odpłatnie firmy wywożące gruz z posesji, i trzeba przyznać, że jest to najwygodniejsze rozwiązanie. Zamówiony pojemnik przyjeżdża, gdy jest potrzebny i można dysponować nim przez uzgodniony w umowie czas. Następnie ekipa odbiera pojemnik, transportując go dalej celem utylizacji zawartości. Dzięki takiej kompleksowej usłudze, nie trzeba martwić się nie tylko o obowiązkowy pojemnik, ale i o wywóz gruzu z posesji.

Usługę wynajmu kontenera i wywozu jego zawartości świadczą lokalne firmy, jak eko-gruz.pl. Warto odpowiednio wcześniej rozeznać się na lokalnym rynku branżowym i wybrać najlepszą ofertę dla siebie.

Miejsce na składowanie gruzu

Miejsce, gdzie stanie kontener na odpady, nie powinno być przypadkowe. Największą dowolność mamy wtedy, kiedy prace prowadzone są na terenie własnej posesji — to gdzie ustawiony zostanie na niej pojemnik na odpady, zależy właściwie tylko od nas. Trzeba jedynie zadbać o to, by teren nie był zbyt grząski, a w razie potrzeby pod kontenerem położyć można palety. Jeśli zaś odpady budowlane pochodzą z mieszkania w bloku lub kamienicy, pamiętać trzeba, aby:
– Nie zastawiać bram, szlabanów, wjazdów i wyjazdów.
– Nie stawiać kontenera na drodze ewakuacyjnej ani na miejscu dla niepełnosprawnych.
– Nie umieszczać kontenera na chodniku ani jezdni.

Od ostatniej reguły są jednak wyjątki. Jeżeli wokół budynku nie ma zbyt wiele miejsca, można zająć trawnik, chodnik lub inną część należącą do Zarządu Dróg Miejskich. Trzeba jednak wcześniej postarać się o uzyskanie pisemnego pozwolenia.

Czy odpady budowlane się segreguje?

Na ten moment nie obowiązuje segregacja śmieci budowlanych. Niemniej, ustawodawcy pracują nad odpowiednią ustawą, która taki obowiązek miałaby wprowadzić. Nowe przepisy pod uwagę muszą brać głównie firmy, które są wytwórcami odpadów (np. ekipy budowlane), a wywiązywanie się z selektywnego przekazywania odpadów będzie miało swoje odzwierciedlenie w BDO. Wg prognoz, przyszłe frakcje segregowanych śmieci z budowy to drewno, metale, szkło, gips, tworzywa sztuczne i odpady mineralne.

Aktualnie natomiast, jeżeli chcemy przyczynić się do efektywnego recyklingu, przestrzegać możemy następującej zasady — wywóz odpadów budowlanych dzielimy na wywóz gruzu czystego i pozostałych jego rodzajów. Do gruzu czystego zaliczamy jedynie beton, cegły, kamienie i piasek oraz niewielkie ilości ceramiki — do kontenera z takimi odpadami nie dokładajmy nic więcej. Dzięki temu łatwo będzie przerobić gruz na kruszywo budowlane. Jeżeli mamy do zutylizowania jeszcze inne rodzaje gruzu (w tym odpady z metalu, drewna, śmieci opakowaniowe) postawmy kontener na zmieszane śmieci pobudowlane (gruz zmieszany bądź zanieczyszczony).

Składowanie i wywóz gruzu budowlanego wiąże się z pewnymi zasadami, które należy przestrzegać, aby działać zgodnie z prawem. Należą do nich między innymi dysponowanie odpowiednim kontenerem i korzystanie z usług renomowanych firm, które mają pozwolenie na transport gruzu. Warto też starać się działać proekologicznie, rozdzielając czysty gruz od odpadów innego typu.

fm

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł​Uderzył autem w lokomotywę. I poszedł do domu
Następny artykułWaldemar Szafran wzmacnia sztab szkoleniowy Karpat Krosno