A A+ A++

Przechowywanie towarów, komponentów czy surowców to naprawdę istotna kwestia, szczególnie dla dostawców oraz firm, których działalność w głównej mierze opiera się na produkcji. Wielu przedsiębiorców jest niemal zmuszonych do korzystania z powierzchni magazynowych. Istnieje kilka rodzajów magazynów. Każdy rodzaj charakteryzuje się nieco innym profilem.

Możliwość przechowywania surowców w jednym pomieszczeniu to z pewnością duże udogodnienie, które znacząco usprawnia proces produkcyjny. Działalność większości producentów nie mogłaby funkcjonować bez korzystania z powierzchni magazynowych. Jest to zatem nieodłączny element każdego modelu biznesowego o profilu produkcyjnym. Obecnie coraz bardziej na popularności zyskują składy konsygnacyjne, które wydają się być naprawdę dobrym rozwiązaniem. Jeśli zastanawiasz się czym tak naprawdę jest magazyn konsygnacyjny oraz w jaki sposób funkcjonuje – przeczytaj ten artykuł.

Magazyny konsygnacyjne

Jednym z najpopularniejszych rodzajów powierzchni magazynowych jest skład depozytowy, inaczej zwany magazynem konsygnacyjnym. Jego charakter jest niezwykle korzystny zarówno dla firm produkcyjny, jak i dla dostawców polskich i zagranicznych. Każda strona korzystająca z takich składów odnosi wielkie korzyści, które rewelacyjnie wpływają na ich działalność.

Definicja składu konsygnacyjnych została szczegółowo opisana z ustawie o VAT. W świetle prawa, magazyn konsygnacyjny to nic innego jak wyodrębnione pomieszczenie do przechowywania towarów na terytorium danego kraju. Przechowujący towary pobiera je, natomiast przeniesienie prawa do rozporządzenia danymi komponentami następuje dopiero wówczas, gdy przyszły właściciel pobierze je z powierzchni magazynowej.

Co tak naprawdę jest istotą magazynu konsygnacyjnego?

Często jest tak, iż dane surowce muszą zostać wysłane z innego kraju. Takie towary są zatem dostarczane przez zagranicznego dostawce dla polskiego odbiorcy. Jednak prawo do takich towarów zachowuje zagraniczny dostawca, aż do momentu w którym odbiorca pobierze dane surowce ze składu konsygnacyjnego. Wszelkie koszty związane z magazynowaniem danych towarów przypisywane są zatem zagranicznemu dostawcy.

Czym różni się magazyn konsygnacyjny od innych?

Z technicznego punktu widzenia właściwie niczym. Dostawca wysyła towary, te przechowywane są aż do momentu, w którym okażą się potrzebne dla danego przedsiębiorstwa. Jednak różnica pojawia się dopiero na podłożu podatkowym. Bowiem obowiązek podatkowy powstaje dopiero w momencie pobrania danych surowców z magazynu, a nie w momencie gdy wpłyną one do danej powierzchni magazynowej.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułW Częstochowie: Międzynarodowa konferencja upamiętni ważne rocznice dla częstochowskiego uniwersytetu i miasta
Następny artykułOto, jak zaoszczędzić krocie. Świetny sposób na ograniczenie wydatków w czasach kryzysu i nie tylko.