Skarga Towarzystwa na rzecz Ziemi wpłynęła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego pod koniec czerwca tego roku, w momencie, kiedy budowa spalarni właśnie ruszała.
Towarzystwo na rzecz Ziemi z Oświęcimia już wcześniej składało skargi i odwołania na budowę gdańskiej spalarni odpadów i już wcześniej były one oddalane, zarówno przez prezydenta Gdańska, jak i wojewodę pomorskiego. 26 maja br. wojewoda pomorski utrzymał w mocy decyzję prezydenta Gdańska z 9 października 2019 i tym samym pozwolenie na budowę stało się ostateczne.
Spalarnia umożliwi przekształcenie bezużytecznych odpadów
Towarzystwo mimo to skarżyło dalej wymienione decyzje, podważając m.in. ważności decyzji środowiskowej i kwestie związane z uzyskanym dofinansowaniem z UE.
Wojewódzki Sąd Administracyjny nie miał wątpliwości i w całości oddalił skargę, utrzymując w mocy decyzję wojewody, który również na etapie prowadzonego postępowania wnosił o uchylenie skargi.
– Składane skargi czy odwołania na szczęście nie mają już wpływu na przebieg budowy, która jest realizowana i trwać będzie do końca 2023 roku – mówi Piotr Grzelak, zastępca prezydenta miasta Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju. – Funkcjonująca spalarnia umożliwi nam przekształcenie bezużytecznych odpadów, nienadających się do recyklingu, w energię elektryczną i ciepło dla mieszkańców Gdańska. Nie bez znaczenia jest również możliwość uniezależnienia nas od nieprzewidywalnego rynku odpadów i stabilizacja cen za ich zagospodarowanie, co nawet przy najlepiej prowadzonej segregacji odpadów przez mieszkańców ma ogromny wpływ na wysokość opłat przez nich ponoszonych.
Projekt budowy spalarni mat. prasowe
– Korzystny dla nas wyrok WSA potwierdza, że decyzja o pozwoleniu na budowę została wydana z zachowaniem wszystkich wymogów określonych prawem, a prawidłowo realizowana przez nas inwestycja rozwiąże za kilka lat problem z zagospodarowaniem uciążliwych dla wielu gmin i środowiska odpadów – dodaje Sławomir Kiszkurno, prezes zarządu Portu Czystej Energii Sp. z o.o.
Gdańska spalarnia będzie produkować energię i ciepło
Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych w Gdańsku powstaje na terenie Zakładu Utylizacyjnego przy ul. Jabłoniowej 55. Wykonawca inwestycji, konsorcjum firm Astaldi, Termomeccanica Ecologia i Dalkia Wastenergy, rozpoczął naziemne prace na początku lipca br.
To ogromna inwestycja, która kosztować będzie ponad 565 mln zł, z czego blisko 271 mln zł stanowi dofinansowanie z unijnych funduszy. Pozostała kwota pochodzić będzie z pożyczki udzielonej przez NFOŚiGW. Gdańska spalarnia będzie eksploatowana w formule partnerstwa publiczno-prywatnego.
To nowoczesna instalacja, umożliwiająca termiczne przekształcanie odpadów oraz produkcję energii elektrycznej i ciepła. Paliwem w gdańskiej spalarni będą wyłącznie odpady stanowiące pozostałości po procesie sortowania, które nie nadają się do recyklingu, m.in. zużyte pieluchy jednorazowe, podpaski, siatki foliowe, styropian, zabrudzony papier czy folie po słodyczach.
Do gdańskiej spalarni trafiać będą odpady z Gdańska i 34 pomorskich gmin. W Polsce tego typu instalacje eksploatowane są m.in. w: Białymstoku, Bydgoszczy, Koninie, Krakowie, Poznaniu, Rzeszowie i Szczecinie. Oddanie jej do użytku planowane jest w 2023 roku.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS