Kto komu przekazuje darowiznę?
O kwocie wolnej od podatku i samej stawce decyduje relacja między obdarowanym a darczyńcą. W najkorzystniejszej pod względem podatkowym sytuacji są podatnicy, którzy darowiznę lub spadek otrzymali od osób z najbliższej rodziny, czyli przedstawicieli tzw. grupy zerowej. Zaliczają się do nich: małżonkowie, zstępni (dzieci, wnuki, prawnuki), wstępni (rodzice, dziadkowie), pasierbowie, rodzeństwo, ojczym oraz macocha. Na mocy art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn, „prezenty” od najbliższej rodziny są zwolnione z podatku, jeśli spełnione zostaną dwa kryteria.
– Grupa zerowa, co do zasady w ogóle nie płaci podatku. Warunkiem jest zgłoszenie takiej darowizny do urzędu skarbowego w ciągu pół roku od jej otrzymania, chyba że zachowana zostaje forma aktu notarialnego. Drugi wymóg dotyczy darowizn pieniężnych. Nie może być to darowizna przekazana w gotówce, lecz przelew na konto obdarowanego lub przekaz pocztowy. Jeśli skarbówka dowie się, że małżonkowie przekazali sobie bez zgłoszenia pieniądze w gotówce, będą potraktowani jak pierwsza, a nie zerowa grupa podatkowa i będą zobowiązani do zapłaty podatku – wyjaśnia dla Forbes.pl Grzegorz Grochowina, szef zespołu zarządzania wiedzą w departamencie podatkowym w KPMG w Polsce.
Podatek od darowizn o wartości powyżej kwoty wolnej muszą zapłacić przedstawiciele trzech grup podatkowych. Prawo jest tu nieco skomplikowane. Do pierwszej grupy zalicza się przedstawicieli grupy zerowej, którzy nie dochowali warunków do zwolnienia (np. nie zgłosili w terminie darowizny). Należą do niej ponadto osoby niewymienione w art. 4a ustawy, np. teściowie.
Z każdą kolejną grupą stawka podatku wzrasta, a kwota wolna od podatku maleje. Do drugiej grupy należą dalsi krewni: zstępni rodzeństwa (np. dzieci siostry, wnuki brata), rodzeństwo rodziców (np. ciotki, wujowie), zstępni i małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonkowie rodzeństwa małżonków, małżonkowie innych zstępnych (np. mąż wnuczki). Do trzeciej zaś pozostali nabywcy.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS