A A+ A++

Kolejne spotkanie „Golińskie Snutki” z projektu „Tu jest moje miejsce” było okazją do zapoznania się z historią tego haftu.

Tradycja Snutek była znana w Golinie prawdopodobnie już w XV wieku. Badania etnograficzne wykazały, że haft goliński powstał niezależnie – jest to oryginalny zamysł, wykonanie cechujące wyłącznie ten region Polski, za sprawą czego Snutki wyróżniają się w skali całego kraju. Gdy haft zaczął zanikać, ówczesna dziedziczka Goliny, Helena Moszczeńska – która zachwyciła się tą unikalną sztuką ludową, przybywając do miejscowości pod koniec XIX w. – uznała, że trzeba wskrzesić to, co stanowiło potęgę narodu – jego tradycję. Miała świadomość, iż nie jest to zwykła praca ani rękodzielnictwo – lecz coś bardziej ważnego. Tradycja, która do dziś przenika całą wieś, stanowiąc o jej tożsamości. Zorganizowała w dworze kursy, zachęcając młode dziewczęta nie tylko do operowania wzorami starszych hafciarek, ale do opracowywania i poszukiwania własnych. Haftu zaczęto używać już nie tylko do zdobienia odzieży na specjalne okazje, ale do dekorowania serwet, obrusów domowych i sakralnych. W ten sposób tradycja zaczęła się odradzać. Snutkami udało się zainteresować coraz więcej młodych kobiet, co było bardzo istotne. Podczas II wojny światowej dziedziczka została wysiedlona i wywieziona do Opoczna.

Co dalej? Opowiemy za tydzień!

W dzisiejszym spotkaniu uczestniczyła dyrektor Ewa Bukowska, która opowiedziała o swoich zainteresowaniach rękodziełem oraz podziwiała postępy zebranych.

Uczestniczki warsztatów intensywnie pracują nad golińskim haftem. Jest to praca trudna, czasochłonna i wymagająca skupienia. Ale my się nie poddajemy. Cieszy nas, że pierwsze efekty są widoczne.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć na FB biblioteki.

Facebook

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułChcą zmienić orbitę asteroidy zbliżającej się do Ziemi
Następny artykułTrening pośladków w trakcie jazdy. Toyota ma nowy pomysł