Smog towarzyszy nam od dekad, ale dopiero niedawno zaczęto badać jego wpływ na zdrowie i podejmować pierwsze kroki ku jego ograniczeniu. Specjaliści zgłębiający temat mówią wprost: smog to bomba z opóźnionym zapłonem, która w realny sposób wpływa na zdrowie i życie od wczesnego dzieciństwa do późnej starości (choć niektóre badania mówią nawet o wpływie smogu na rozwijający się płód). Jak powstaje smog i jak z nim walczyć? Czy maseczka antysmogowa zapewnia ochronę przed groźnymi substancjami?
Trzy główne źródła zanieczyszczenia powietrza w mieście
Na smog szczególnie narażeni się mieszkańcy południa Polski oraz dużych miast. Oczywiście to nie oznacza, że problem z zanieczyszczonym powietrzem nie dotyczy innych części kraju. Główne źródła smogu w polskich miastach to: gospodarstwa domowe wyposażone w stare piece, w których często pali się niskiej jakości opałem, a nierzadko również śmieciami; pojazdy poruszające się po ulicach polskich miast (głównie samochody z silnikiem Diesla) oraz kopalnie węgla i zakłady przemysłowe. Na smog narażeni są jednak nie tylko mieszkańcy metropolii takich jak Warszawa czy Kraków, ale także mniejszych miejscowości. Wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego wiele osób obserwuje u siebie nagłe ataki kaszlu i duszności, drapanie w gardle, a także podrażnienie spojówek. Choć te objawy mijają wraz z poprawą jakości powietrza, osoby narażone na działanie smogu w przyszłości mogą zmagać się z chorobami układu krążenia, oddechowego czy nerwowego.
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
Jak ograniczyć powstawanie smogu?
Coraz więcej mówi się o konieczności wymiany starych pieców, tzw. kopciuchów. Jednym z elementów kampanii „Wrocław bez smogu” jest akcja „Zmień piec”, w ramach której do końca 2024 roku miasto przeznaczy ponad 300 tysięcy złotych na wymianę pieców u mieszkańców. Jednym z ciekawych pomysłów, który już daje pierwsze efekty w postaci badań, jest aplikacja pokazująca poziom zanieczyszczenia w polskich miastach stworzona przez absolwentów Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
Każdy może dołożyć swoją cegiełkę do czystszego powietrza. Jak to zrobić? Ograniczyć podróże samochodem po mieście, przesiąść się do komunikacji zbiorowej, na rower lub elektryczną hulajnogę. Warto także edukować innych i nie być obojętnym na zanieczyszczanie powietrza przez osoby w najbliższym otoczeniu.
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
Co zrobić, gdy wyjście z domu jest konieczne, a na dworze smog?
Specjaliści zalecają, aby na bieżąco obserwować mapy smogowe. Jeśli normy stężenia szkodliwych cząsteczek są znacząco przekroczone, najlepiej zostać w domu lub ograniczyć aktywność na świeżym powietrzu do niezbędnego minimum. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Zanim sezon jesienno-zimowy rozpocznie się na dobre, a wraz z nim nad polskie miasta powróci smog, warto zaopatrzyć się w maskę z filtrem HEPA. Dobrze zaprojektowana maseczka antysmogowa jest w stanie odfiltrować nawet 95% znajdujących się w powietrzu pyłów, alergenów, smogu i szkodliwych cząsteczek większych niż 1μm (mikrometr). Skuteczne maseczki antysmogowe zaprojektowane we współpracy z absolwentami Akademii Sztuk Pięknych znajdziesz na stronie Urbaner.pl.
Artykuł sponsorowany
Chcemy, żeby portal CoZaDzien.pl był miejscem wymiany opinii dla wszystkich mieszkańców Radomia i ziemi radomskiej.
Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji „Stop hejt”. Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS