A A+ A++

Michaela Rak jest siostrą Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego. W latach 1996–2008 mieszkała w Gorzowie, gdzie założyła, a następnie kierowała Hospicjum im. św. Kamila. Z jej inicjatywy do dziś w Gorzowie realizowana jest akcja „Pola Nadziei”. Po wyjeździe z Gorzowa pomagała w zakładaniu hospicjów w Mińsku, Kaliningradzie oraz hospicjum domowego w okolicach Berlina. W 2008 r. przeprowadziła się do Wilna i przyjęła propozycję zorganizowania pierwszego stacjonarnego hospicjum na Litwie.

– Szacunek, jakim siostra jest darzona w mieście Gorzowie, jest szczególny, wymaga zawsze podkreślenia i pamięci. Mamy wzory, z których możemy czerpać, korzystajmy z nich. Takim wzorem jest właśnie siostra Michaela, takim wzorem są Honorowi Obywatele Miasta Gorzowa – powiedział Jan Kaczanowski, przewodniczący rady miasta.

Kolejnym akcentem uroczystej sesji jest wręczenie Odznak Honorowych Miasta Gorzowa. Ustanowiona uchwałą rady miasta odznaka nadawana jest osobom, organizacjom społecznym, zawodowym, instytucjom i innym podmiotom za szczególne zasługi dla miasta.

Poniżej wyróżnieni w 2021 r.

  • Małgorzata Dobryniewska – lekarz, specjalista chorób płuc. Była jednym z twórców oddziału, na którym leczeni są pacjenci zakażeni koronawirusem. Ponadto jest członkiem rady ds. duszpasterstwa chorych i służby zdrowia powołanej przez biskupa ordynariusza diecezji zielonogórsko-gorzowskiej Tadeusza Lityńskiego.
  • Małgorzata Dwuraźna – pielęgniarka-specjalistka w zakresie medycyny ratunkowej. Od 1999 r. nieprzerwanie związana z Wielospecjalistycznym Szpitalem Wojewódzkim w Gorzowie. Obecnie pielęgniarka oddziałowa Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Rekomendowała wiele rozwiązań w zakresie bieżącego funkcjonowania gorzowskiego szpitala. Wykazuje się ponadprzeciętnym zaangażowaniem w pracę na rzecz pacjentów.
  • Elżbieta Jeleńska – pracownik działu higieny Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie. Wolontariusz w Caritasie diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Koordynuje pracę zespołu Caritasu, przygotowuje paczki żywnościowe czy współorganizuje wigilie dla ubogich. Ponadto wolontariuszka Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz stowarzyszenia Szlachetna Paczka.
  • Mirosław Pilimon – lekarz, specjalista chorób wewnętrznych oraz specjalista kardiolog zaangażowany w pracę na rzecz Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie. Jeden z pierwszych lekarzy, którzy podjęli pracę w tworzącym się wówczas Jednoimiennym Szpitalu Zakaźnym w naszym mieście.
  • Stanisław Weryszko – lekarz, specjalista chorób wewnętrznych. Był lekarzem prowadzącym tzw. pacjenta zero, czyli pierwszego pacjenta hospitalizowanego w gorzowskiej lecznicy z powodu COVID-19. Jego trud i zaangażowanie zdecydowanie wykraczają poza codzienne obowiązki.
  • Tomasz Więckowski – lekarz, specjalista medycyny ratunkowej. Obecnie kierownik Szpitalnego Oddziału Ratunkowego gorzowskiego szpitala. Od początku zaangażowany w walkę z pandemią.
  • Bogna Ferensztajn – z wykształcenia nauczyciel, osoba niezwykle zasłużona dla edukacji w Gorzowie. To dzięki jej pracy, pomysłom i kreatywności w II Liceum Ogólnokształcącym powstał alternatywny system nauczania, zwany amerykańskim. W latach 2012-2016 pełniła funkcję lubuskiego kuratora oświaty.
  • Hanna Mickiewicz-Kędziora – dyrektor IV Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kotarbińskiego w Gorzowie. Zaangażowana w pozyskiwanie środków finansowych na poprawę bazy dydaktycznej szkoły. Za swój ogromny wkład w rozwój edukacji w naszym mieście uzyskała nagrodę prezydenta miasta.
  • Teresa Teodziecka – nauczyciel dyplomowany historii. Przez większą część działalności zawodowej związana z IV Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kotarbińskiego w Gorzowie. Za swoje liczne zasługi na rzecz szkolnictwa otrzymała m.in. nagrodę prezydenta miasta, nagrodę II stopnia ministra edukacji narodowej oraz brązowy medal za zasługi dla obronności kraju.
  • Joanna Magda Ginda – aktorka Teatru im. Juliusza Osterwy występująca w przedstawieniach dramatycznych, komediowych i muzycznych. Bierze udział w najważniejszych i najbardziej prestiżowych produkcjach gorzowskiego teatru. Z wielką pasją i zaangażowaniem przyczynia się do promowania i upowszechniania teatru.
  • Jadwiga Szymczak – od blisko 30 lat związana z bankowością. Od początku kariery ukierunkowana na wsparcie biznesu i przedsiębiorczości, współpracuje z wieloma klientami instytucjonalnymi. Z jej inicjatywy GBS Barlinek Oddział w Gorzowie wspierał akcje sportowe, charytatywne i okolicznościowe na terenie miasta Gorzowa. Wspierała organizację Dni Gorzowa, akcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz organizacje pozarządowe.
  • Mariusz Biniewski – dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Gorzowie. Opracował i konsekwentnie wdraża swoją koncepcję pracy szkoły opartą przede wszystkim na innowacyjności, dydaktyce daltońskiej, tutoringu i edukacji włączającej. Przygotowuje zdolną młodzież do różnego rodzaju konkursów i olimpiad, w których jego podopieczni odnosili duże sukcesy. Mentor i przewodnik uczniów gorzowskich szkół.
  • Ryszard Szot – pod jego kierownictwem 2. oddział PKO Banku Polskiego w Gorzowie uzyskał wiele wyróżnień. Poza pracą zawodową w sektorze bankowym udziela się w Lidze Obrony Kraju. Członek klubu strzeleckiego „Pretor”. Wielokrotny laureat prestiżowych zawodów strzeleckich. Propagator kultury fizycznej. Założyciel Parafialnego Uczniowskiego Klubu Sportowego „Maksymilian”. Przyjaciel i wolontariusz Hospicjum św. Kamila. Odznaczony złotą odznaką św. Kamila za zasługi na rzecz gorzowskiego Hospicjum.
  • Dariusz Paweł Włodkowski – od lat związany z sektorem bankowym. Poprzez swoją pracę i zaangażowanie przyczynił się do osiągania przez Gospodarczy Bank Spółdzielczy znakomitych wyników. Udziela się charytatywnie i społecznie, wspomagając finansowo różne przedsięwzięcia. W formie wolontariatu prowadził szkolenia i konsultacje dla młodych gorzowskich przedsiębiorców i start-upów w Lubuskiej Fundacji Zachodnie Centrum Gospodarcze. Wspierał gorzowskich przedsiębiorców w pozyskiwaniu kapitału i lokowaniu inwestycji na terenie miasta Gorzowa.

Przez ponad dwie godziny spotkania w sali sesyjnej Urzędu Miasta Gorzowa popłynęło wiele życzeń dla miasta, osób zasłużonych, a za wszystkie podziękował prezydent Jacek Wójcicki.

– Chcę podziękować wszystkim państwu za to, co udaje się nam wspólnie wypracować od kilku lat, za zgodę. Oczywiście zdarzają się pewne spory, różne niuanse, nad którymi musimy dłużej lub krócej rozmawiać, ale generalnie budujemy zgodę, a ta zgoda buduje nasze miasto. Dziękuję za to – powiedział prezydent Gorzowa.

Sesję urodzinową zakończyła wspólna fotografia z wyróżnionymi mieszkańcami, wpisy do księgi pamiątkowej miasta oraz wyjątkowy występ muzyczny. Arie z oper Wolfganga Amadeusza Mozarta wykonał Aleksander Kaczuk-Jagielnik przy akompaniamencie Przemysława Kojtycha.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKto zaprószył ogień w budynku? – FOTO
Następny artykułPIESZA PIELGRZYMKA DO WĄSOSZA