A A+ A++

W piątek sanepid poinformował o zamknięciu kąpieliska w jeziorze Rusałka. W poniedziałek po południu podano informację, że sinice pojawiły się także w jeziorze Malta. Oba kąpieliska są nieczynne do odwołania.

Na razie bez przeszkód korzystać można z kąpieliska nad Jeziorem Strzeszyńskim i z obu kąpielisk nad Jeziorem Kierskim. Aktualizowaną codziennie listę miejsc, gdzie można się bezpiecznie kąpać, można znaleźć na stronie internetowej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu.

Sinice w kąpielisku. Skąd się biorą i dlaczego nie wolno się kąpać?

 – Sinice wydzielają toksyny, które mogą być nawet bardziej trujące od arszeniku – mówi prof. Jan Pawełek z Wydziału Inżynierii Środowiska Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

– Do ich zakwitu potrzeba niewiele: słoneczna, ciepła pogoda, słaba cyrkulacja powietrza i spokojna tafla wody oraz materiał, którym się żywią, czyli zanieczyszczenia, które spływają do morza, jezior czy zalewów. Te czynniki wystarczą, by okresowo wystąpiła w wodach tzw. eutrofizacja, czyli przeżyźnienie.

Kontakt z zanieczyszczoną sinicami wodą może spowodować wysypkę na skórze, zaczerwienienie spojówek, bóle głowy, dreszcze, gorączkę, świąd skóry, bóle mięśni, a napicie się wody zanieczyszczonej sinicami grozi poważnymi dolegliwościami układu pokarmowego – biegunką i wymiotami.

CZYTAJ TAKŻE: Od Bałtyku po Mazury. W jakiej wodzie będziemy się kąpać tego lata?

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCyfryzacja procesu budowlanego przyspieszyła. Eksperci chcą więcej
Następny artykułPrzedostatnia działka sprzedana