A A+ A++

Słynny serial animowany „The Simpsons” emitowany jest w telewizji od 28 lat. Zdaniem fanów serialu, fabuły części z odcinków przewidywały wiele rzeczy, które potem naprawdę się spełniły. Dotyczyło to na przykład wyboru Donalda Trumpa na prezydenta USA, gorączkowej epidemii wirusa Ebola w Afryce Zachodniej, ataków terrorystycznych z 11 września 2001 r. itp. Okazuje się, że kreskówka przewidziała również kryzys pandemiczny i opisała jak się go generuje.

Na przestrzeni lat, sugerowano że fakt iż autorzy tego serialu, zdają się przewidywać nadchodzące zdarzenia to zaledwie przypadek. Inni uważali jednak, że jest to dowód na istnienie tajnych stowarzyszeń, które same doprowadzają do wielu katastrof i decyzji na najwyższych szczeblach władzy. Natomiast seriale telewizyjne służą im jako narzędzia do wyśmiewania zwyczajnych ludzi i zapowiadania nachodzących zdarzeń w subtelny sposób.

Za dowód na poparcie tej tezy, może służyć odcinek Simpsonów z 2010 roku, pt. The Fool Monty. Rozpoczyna się on od zgromadzenia grupy przedstawicieli gigantów medialnych, którzy planują zwiększyć swoją oglądalność, poprzez wywołanie masowej paniki. Dokonali oni tego, poprzez wypuszczenie do populacji niebezpiecznego wirusa, oraz wprowadzenie do obiegu nowej szczepionki, która była dostępna w ograniczonej ilości. Objawami tej choroby, miało być wzmożone pragnienie, okazjonalny głód i silne uczucie zmęczenia.

Ten scenariusz, do złudu przypomina wydarzenia z ostatnich miesięcy. Trudno zaprzeczyć, żę media głównego nurtu, odegrały kolosalną rolę w budowie na narracji związanej z chorobą COVID-19. Aura strachu i globalnej paniki, jaka objęła ludzkość, była nieporównywalna do żadnego innego zdarzenia z ostatniego półwiecza. Wszystko z powodu choroby, której objawy przypominają grypę. Chorobę, która żyje z ludźmi oraz pozbawia ich życia już od wieków.

Co ciekawe ten konkretny odcinek padł już pod ostrzałem krytyki ze strony środowisk fact checkerów. Powodem, była graficznie przerobiona klatka z fragmentu relacji telewizyjnej, o morderczym wirusie. W 2020 roku, nieznany internauta umieścił na niej napis coronavirus, utrzymując że jest to fragment z odcinka z 1993 roku, w którym to tajemnicza choroba pochodząca z Chin, dotarła do Springfield. Informacja na ten temat szybko rozniosła się po internecie i równie szybko została ujawniona jako fałsz.

W żadnym stopniu nie zmienia to jednak faktu, że mechanizmy ukazane w tym odcinku, zadziałały identycznie jak podczas pierwszej fali pandemii z 2020 roku. Jedyna różnica polegała na tym, że chorobę w serialu, zdaniem mediów miały roznosić koty. Tymczasem koronawirus, przemieszczał się praktycznie w każdy sposób, w tym przede wszystkim, za pośrednictwem tak zwanych “chorych bezobjawowych”.

Manipulacje na poziomie globalnym to coś nowego dla ludzkiej cywilizacji. Nigdy wcześniej nie doszło do sytuacji, w których jedna choroba mogła sparaliżować cały świat i dać tak wiele swobody władzom wszystkich pańśtw. Przykłady łamania konstytucji w Polsce, czy mocno restrykcyjne ustawodawstwo jakie funkcjonuje w Australii i Francji, to pokłosie działań mediów, które nagłaśniając ten globalny kryzys, ulegitymizowały w oczach ludzi, łamanie prawa przez rządzących. Doprowadzono do sytuacji, w której większość osób, z radością godzi sie na oddawanie swoich i cudzych praw i wolności, wzamian za poczucie bezpieczeństwa.

Reasumując, autorzy Simpsonów dobrze znają te praktyki i ukazanie ich w odcinku serialu, można uznać za jedną z dwóch rzeczy. Mogło to być otwarte wyśmiewanie społeczeństwa, które jest tak żałośnie podatne na medialną manipulację. Z drugiej strony, mogło to być ostrzeżenie, przed tym co dopiero nadejdzie. O tym co wydaje się wam o bardziej realistyczne, zadecydujcie zgodnie z własnymi spostrzeżeniami.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNabór do szkół średnich 2021 w Łodzi. Wiemy, które licea i technika są najbardziej popularne
Następny artykułStarostwo ogłasza konkurs na piosenkę promującą powiat