A A+ A++

Tor w miejscowości Silverstone należy do grona najstarszych obiektów wyścigowych nie tylko na kontynencie europejskim, ale i na całym świecie. Legenda, jaką obrósł, sprawia, że jego powszechnym określeniem jest “Świątynia Motorsportu”. W tym artykule przyjrzymy się bliżej niezwykłej trasie, którą uznaje się obecnie za kultową.

Tor Silverstone – położenie i początki
Wyjątkowy tor powstał w pobliżu niewielkiego miasteczka, któremu zawdzięcza on swoją nazwę. Mowa tu o Silverstone oddalonym od Oxfordu o około 50 kilometrów. Trasa zlokalizowana jest na granicy dwóch hrabstw, czyli Northamptonshire i Buckinghamshire.

Wybór miejsca pod przestrzeń dla przyszłych wyścigów nie był przypadkowy, ponieważ okolice te w czasie drugiej wojny światowej zostały zagospodarowane pod lotniska dla amerykańskich oraz brytyjskich bombowców. Po zakończeniu konfliktu zbrojnego jedno z nich zostało przekształcone w profesjonalny tor. Pierwsze oficjalne zawody odbyły się na nim już w 1948 roku. Taki był też główny cel jego powstania. Chciano w ten sposób stworzyć obiekt, dzięki któremu fani sportów motorowych mogliby realizować swoją pasję.

W 1950 roku, kiedy narodziła się koncepcja Formuły 1, od razu podjęto decyzję o zorganizowaniu tam wyścigów.

Silverstone a F1
Na torze Silverstone zawody F1 odbyły się łącznie 57 razy. Było to miejsce, w którym rozpoczęła się rywalizacja na poziomie mistrzowskim, dlatego też obiekt ten na stałe przeszedł do historii motorsportu. W dalszym ciągu jest on utrzymywany w należytym stanie i organizowane są na nim Grand Prix Wielkiej Brytanii.

Specyfikacja brytyjskiego toru
Silverstone Circuit należy do najszybszych obiektów w kalendarzu F1. Jego długość wynosi 5,891 km.
Najdłuższa prosta na trasie mierzy blisko 850 metrów. Duża liczba szybkich zakrętów sprawia, że kierowcy współczesnych bolidów pokonują wiele z nich na pełnej prędkości, nie odejmując gazu.
Obecna nitka toru wykorzystywana jest od 2010 roku (od czasu ostatniej modyfikacji).

Najciekawsze wyścigi na Silverstone
Jeden z ciekawszych wyścigów na torze Silverstone miał miejsce w 1967 roku, kiedy Jim Clark zdominował zawody, prowadząc przez blisko 80 okrążeń. Zdublował on niemalże wszystkich konkurentów z wyjątkiem Denny’ego Hulme’a, Chrisa Amona i Jacka Brabhama. Szkot dał wówczas popis, prezentując defensywną i jednocześnie szybką jazdę, która przyniosła mu zwycięstwo.
Innym starciem wartym wymienienia jest to z sezonu 1998. Wtedy to Michael Schumacher otrzymał karę 10 sekund za wyprzedzanie Alexa Wurza przy samochodzie bezpieczeństwa. Nie określono przy tym, czy chodzi o sekundy postoju, czy też dodanie nadwyżki do czasu wyścigu. Ferrari podjęło decyzję o ściągnięciu swojego zawodnika do boksu na finałowym okrążeniu, jednak kwestią kontrowersyjną było to, iż ów boks znajdował się już za linią mety. Oznaczało to, że Schumacher odbył swoją karę dopiero po ukończeniu wyścigu. W sprawie tej podnoszono głosy sprzeciwu, ale ostatecznie przyznano rację Scuderii i utrzymano zwycięstwo jej reprezentanta.
W 2020 roku z niezwykle trudną sytuacją na Silverstone musiał zmierzyć się Lewis Hamilton. Kierowcy pękła jedna z opon w trakcie wykonywania ostatniego okrążenia. Brytyjczyk zdołał dotrzeć do mety na trzech kołach, nie dając się dogonić podążającemu za nim Maxowi Verstappenowi.

Garść statystyk
GP Wielkiej Brytanii odbywające się na torze Silverstone najwięcej razy zwyciężył Lewis Hamilton, któremu udało się zająć pierwsze miejsce aż ośmiokrotnie. Tuż za nim w tej klasyfikacji znajduje się Alain Prost, który wygrał łącznie 5 razy.
Najszybsze okrążenie przypisuje się Maxowi Verstappenowi. Holenderski kierowca pokonał całą trasę w czasie 1:27.097. Rekord ten padł w 2020 roku.

źródło: go-racing.pl

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUwaga na norowirusy! W tym sezonie zaatakowały wyjątkowo mocno. Chorują całe rodziny
Następny artykułNa łyżwach i w Orientarium. Miejskie ferie w Łodzi. Jak zapisać swoje dziecko?