A A+ A++

W starożytnym świecie istniała roślina, która posiadała wyjątkowe, wręcz magiczne właściwości – Silphium, znana również jako laserwort lub silphion. Ten niezwykły dar natury zniknął w II wieku n.e., pozostawiając po sobie jedynie niejasne ślady swojego istnienia. Opowieści o Silphium przeplatają się z tajemnicami przeszłości, kusząc nas, by odkryć jej sekret.

Silphium nie była zwykłą rośliną – była prawdziwym skarbem. Wykorzystywano ją jako afrodyzjak, środek antykoncepcyjny, perfumy, antyseptyk, a nawet jako paszę dla zwierząt. To był klucz do zdrowia, smaku i dobrego samopoczucia. Jej wyjątkowe właściwości sprawiły, że stała się niezwykle cenna, a wizerunki Silphium zdobiły nawet monety.

Niestety, Silphium nie nadawała się do uprawy i rosła jedynie na ograniczonych obszarach Afryki Północnej, w rejonie dawnej Cyreny. Ta geograficzna izolacja sprawiła, że królestwo Cyreny stało się jednym z najbogatszych w starożytnym świecie, dzięki monopolowi na tę cenną roślinę. Jednak, jak to często bywa, ludzka chciwość doprowadziła do jej wytępienia. Uważa się, że ostatnia roślina Silphium została podarowana cesarzowi Neronowi lub przetrwała do II wieku, po czym zniknęła na zawsze.

Smak Silphium pozostaje tajemnicą – można go jedynie próbować opisać w przybliżeniu. Miało przypominać koper włoski z nutą cierpkości, a Rzymianie cenili jego słodkawo-kwaśno-słony profil. Czy Silphium nadal może gdzieś rosnąć, ukrywając się przed oczami ludzkości? Być może jest to jedna z tych roślinnych zagadek, które nigdy nie zostaną rozwiązane.

Silphium to coś więcej niż tylko roślina – to część naszej przeszłości, naszych legend i tajemnic. Jej zniknięcie pozostawia po sobie wiele pytań, a jednocześnie budzi ciekawość i chęć odkrycia jej sekretów. Być może kiedyś uda się odnaleźć ślady tej niezwykłej rośliny, a wtedy będziemy mogli na nowo cieszyć się jej magicznymi właściwościami.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWeekendowy szał w Siemianowicach Śląskich!
Następny artykułCzy coś nas różni?