A A+ A++

Udostępnij!
Chyba każdy wie, że przemysł ciężki ciągle się rozwija, jednocześnie nadal generuje relatywnie dużą ilość zanieczyszczeń. Aby w miarę możliwości można było ją obniżyć, a przy tym zwiększyć efektywność pracy i zapewnić bezpieczeństwo pracownikom, należy wprowadzić siłowniki pneumatyczne. Warto na ich temat dowiedzieć się więcej.

Pneumatyka rzeczywiście ciągle stawia na innowacje. Jednocześnie warto wiedzieć, że aż 10% energii elektrycznej poświęconej jest na produkcję sprężonego powietrza. Wynika to z faktu, że coraz więcej przedsiębiorstw zaczyna stosować to medium, wykorzystując tutaj siłowniki pneumatyczne. Najważniejszym elementem każdego układu pneumatycznego jest siłownik pneumatyczny. Można określić go mianem serca takiego układu. Siłownik jest częścią wykonawczą, której zadaniem jest przetworzenie energii sprężonego powietrza na siłę, która może wprawiać w ruch maszyny. Wszystko odbywa się szybko, a przy tym w prosty sposób. Otóż siłownik przesuwa tłoczyska wewnątrz cylindra.

Na tłoczysku znajduje się tłok pneumatyczny, którego zadaniem jest podzielenie przestrzeni na środku cylindra pneumatycznego na dwie części. Do pierwszej z nich wpuszczane jest czyste medium, co doprowadza do przesunięcia tłoka. Na końcu dochodzi do wysuwu bądź wsuwu tłoczyska. Takie działanie jest relatywnie proste, podobnie zresztą jak sama budowa siłownika pneumatycznego, który składa się z elementów takich jak: tuleja cylindrowa, pokrywa przednia, pokrywa tylna. Duże znaczenie ma też tłok, czy pierścień uszczelniający połączenie ruchowe tłoka. Nie można też zapomnieć o tłoczysku i tulei prowadzącej oraz pierścieniu uszczelniającym umieszczonym w pokrywie przedniej. Jak możecie domyślić się jest wiele rodzajów siłowników pneumatycznych, które różnią się wielkością i przeznaczeniem.

Do tego mogą różnić się zakresem skoków roboczych, czy zakresem ciśnień pracy. Niezwykle ważna rolę pełnią tutaj uszczelnienia.

Siłowniki pneumatyczne – rodzaje, które sprawdzą się w przemyśle

Siłowniki pneumatyczne stosowane w przemyśle powinny zapewniać maksymalną efektywność pracy, ale też powinny być proste w budowie. Polecamy Wam choćby siłowniki ze stali nierdzewnej, które są trwałe i niezawodne, a przy tym odporne na zmienne warunki atmosferyczne oraz korodowanie dostępne w ofercie producenta siłowników Pneumatig. Wszędzie tam, gdzie występują trudne warunki, a więc w szeroko rozumianym przemyśle ciężkim, należy stosować siłownik pneumatyczny z właściwym uszczelnieniem. Tam, gdzie temperatura jest bardzo wysoka najlepiej sprawdzają się siłowniki z uszczelnieniem wykonanym z kauczuku fluorowego.

Temperatura pracy nie powinna w tym przypadku przekraczać 150 stopni Celsjusza. Wszędzie tam, gdzie występuje bardzo duże zapylenie, ale i brud czy inne zanieczyszczenia, najlepiej sprawdzi się siłownik pneumatyczny z uszczelnieniem z NBR, który wyposażony jest dodatkowo we wkładkę TP-E. Taka wkładka nie tylko zbiera, ale też odprowadza brud znajdujący się na tłoczysku. Dzięki temu zwiększa się żywotność siłownika pneumatycznego. Nie trzeba też obawiać się o awarie, które powodowałyby przestoje w pracy. Siłownik pneumatyczny Pneumatig tego rodzaju to świetne rozwiązanie z niezbędną certyfikacją. Dostępne są jeszcze siłowniki z uszczelnieniem z kauczuku fluorowego i metalową wkładką, które mogą pracować w ekstremalnie ciężkich warunkach.

Wyobraźcie sobie, że ta metalowa wkładka nie tylko zbiera, ale też odprowadza wszystkie zanieczyszczenia, które znajdują się na tłoczysku, w tym nawet zeschnięty beton. Siłowniki pneumatyczne z taką wkładką dostępne są także w ofercie producenta siłowników pneumatycznych.

Rodzaje siłowników, biorąc pod uwagę występowanie tłoczyska

Siłowniki wykorzystywane są na szeroką skalę w przemyśle. Ale wyobraźcie sobie, że sprawdzą się nie tylko na halach produkcyjnych, wpływają też na bezpieczeństwo i to nie tylko dlatego, że nie generują zanieczyszczeń. Znajdują się one w przecinakach i rozwierakach, czyli sprzęcie używanym przez straż pożarną czy inne służby ratunkowe.

Poza podziałem ze względu na rodzaj ruchu roboczego, siłowniki możemy podzielić również biorąc pod uwagę występowanie tłoczyska. Wyróżniamy więc siłowniki tłoczyskowe, gdzie elementem wykonawczym jest tłoczysko siłownika. Dostępne są też siłowniki beztłoczyskowe i w tych rodzajach siłowników pneumatycznych elementem wykonawczym jest wózek.





Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTonący nie wygląda, jakby się topił… O tym warto wiedzieć zwłaszcza w czasie wakacji
Następny artykuł5 historycznych wydarzeń, które sprawią, że odzyskasz wiarę w ludzkość