– To jest jak Hiroszima, nie ma połowy miasta. W jednej sekundzie miasto zaczęło się walić, zniknęło – mówił Dumbović w wypowiedzi dla dziennika “24sata”. – Stoję przed martwą dziewczyną, która nie przeżyła trzęsienia, czekamy na pomoc – dodał.
– Miasto jest zniszczone, nie można w nim mieszkać. Katastrofa, matki płaczą za swoimi dziećmi, nie wiemy, co się dzieje w przedszkolach. Potrzebujemy pomocy, potrzebujemy pogotowia ratunkowego – apelował.
ZOBACZ: Trzęsienie ziemi w Turcji. Chwile grozy podczas programu na żywo [WIDEO]
– Spadła na nią część domu, ratowałem ją, żyła jeszcze prawie 40 minut – mówił o zmarłej dziewczynie jeden z mieszkańców miasta. – Znałem ją, ktoś powinien odpowiedzieć za tę śmierć. Karetka pogotowia przyjechała po 40 minutach, było już za późno. Ta dziewczyna pięć dni temu skończyła 13 lat – przekazał.
Gotowość niesienia pomocy wyraził szef polskiego MSZ. “W związku z silnym trzęsieniem ziemi, które nawiedziło dzisiaj Chorwację, składam wyrazy współczucia rodzinom ofiar i wszystkim poszkodowanym. Polska jest gotowa do udzielenia wszelkiej potrzebnej pomocy naszym partnerom i przyjaciołom” – zapewnił Zbigniew Rau.
W związku z silnym trzęsieniem ziemi, które nawiedziło dzisiaj #Chorwacja, składam wyrazy współczucia rodzinom ofiar i wszystkim poszkodowanym. Polska jest gotowa do udzielenia wszelkiej potrzebnej pomocy naszym 🇭🇷 partnerom i przyjaciołom @grlicradman @MVEP_hr
— Zbigniew Rau (@RauZbigniew) December 29, 2020
Według chorwackiej prasy wstrząs wystąpił w odległości 3 km od liczącego ponad 15 tys. mieszkańców miasta Petrinja, 47 km na południe od Zagrzebia. Na miejscu pojawili się przywódcy Chorwacji: prezydent – Zoran Milanović i premier – Andrej Plenković. Szef rządu, zwracając się do mieszkańców miasta i lokalnych władz, obiecał niezbędną pomoc.
– Mamy informacje, że jedna dziewczyna zginęła. Na razie nie mamy innych informacji o ewentualnych ofiarach. Na miejscu jest już wojsko, na szczęście w Petrinji są koszary. Jest coraz więcej karetek pogotowia, ze Splitu przyjadą dodatkowe oddziały policji – mówił premier.
Kolejne ofiary
Wieczorem pojawiły się doniesienia o kolejnych ofiarach – najpierw o 20-letnim mężczyźnie, który poniósł śmierć w niewielkiej miejscowości Majske Poljane, w pobliżu miasta Glina, ok. 10 km od Petrinji.
– Chłopak wrócił z pracy, siedział w kuchni i został zgnieciony przez walący się dom. Pół roku temu wziął pożyczkę na budowę tego domu. Był w nim sam – mówiła miejscowej prasie wiceburmistrz Gliny Branka Baksić Mitić. Dodała, że w tej samej miejscowości zginęli jeszcze ojciec i syn.
ZOBACZ: Trzęsienie ziemi w Meksyku. Co najmniej cztery ofiary
Na liście zabitych jest też starszy mężczyzna, który zginął w okolicach Gliny – podają chorwackie media. – Pod gruzami znaleźliśmy jeszcze jedno ciało. Z powodu siły uderzenia nie byliśmy w stanie ustalić tożsamości tej ofiary – tłumaczył burmistrz Gliny Stjepan Kostanjević.
– Obawiam się najgorszego – że znajdziemy więcej ofiar. Wszyscy jesteśmy na miejscu i czynimy nadludzkie wysiłki. To jest katastrofa – mówił Kostanjević.
Siódmą ofiarą śmiertelną jest organista z kościoła św. Mikołaja w Żażinie, który niemal kompletnie zawalił się w rezultacie wtorkowego wstrząsu podziemnego. Obiekt został częściowo uszkodzony w poniedziałek podczas pierwszego trzęsienia w tym rejonie, które nie pociągnęło za sobą ofiar śmiertelnych.
Miejscowe służby ratownicze twierdzą, że w czasie wtorkowego trzęsienia w kościele przebywało kilka osób, które sprzątały świątynię po wstrząsach z poprzedniego dnia. Wcześniej na drzwiach budynku powieszono informację o zakazie wstępu do środka z powodu grożącego tam niebezpieczeństwa, związanego z uszkodzeniami konstrukcji.
Trwa akcja ratunkowa
W Petrinji i okolicznych miejscowościach trwa akcja ratunkowa. Gruzy zawalonych budynków przeszukują służby ratownicze z psami, wyszkolonymi do poszukiwania żywych osób. Zdjęcia zamieszczane w chorwackiej prasie pokazują ogrom zniszczeń – zawalone budynki, sterty połamanych konstrukcji i pierwsze zapalone znicze, które pojawiają się na gruzach.
Publikowane w mediach społecznościowych materiały wideo z Zagrzebia i okolicznych miejscowości pokazują widoczne zniszczenia, w tym zawalone dachy budynków. Chorwacka telewizja N1 pokazała m.in. zdjęcia ratowników wyciągających spod gruzów mężczyznę i dziecko; oboje przeżyli.
M6.3 #earthquake (#potres) strikes 44 km SE of Zagreb – Centar (#Croatia) 12 min ago. Updated map of its effects: pic.twitter.com/1NS1FchWGP
— EMSC (@LastQuake) December 29, 2020
#potres #Zagreb pic.twitter.com/i62QnfD0Ed
— A. Sencer Gözübenli (@sencereu) December 29, 2020
Według amerykańskiej służby geologicznej USGS wstrząs wystąpił w odległości 2 km od miejscowości Petrinja, 50 km na południe od Zagrzebia. Niemal w tym samym miejscu doszło do trzęsienia ziemi także w poniedziałek; miało ono magnitudę 5,3 i spowodowało zniszczenia budynków w Petrinji i Sisaku, ale nikt nie odniósł obrażeń.
Wstrząsy były odczuwalne w całej Chorwacji, a także daleko poza jej granicami. O chwianiu się budynków donoszą mieszkańcy Budapesztu i Wiednia, a także wschodnich Włoch.
WIDEO: okoliczni mieszkańcy wyciągnęli dziecko z przygniecionego gruzem samochodu
Według danych USGS wstrząsy były odczuwalne na Węgrzech, w Austrii, w południowych Niemczech, Bośni i Hercegowinie, Słowenii i Serbii, a także w dużej części Włoch, od Bolzano na północy po Neapol na południu.
W związku z wydarzeniem profilaktycznie wstrzymano prace elektrowni atomowej w Krszku na południowym wschodzie Słowenii.
Preliminary M6.2 #earthquake 4km/2miles from #Ozalj, in #Croatia, 2020-12-29 11:23 UTC time by @raspishake network. Join the largest #CitizenScience #seismograph community ➡️ https://t.co/Y5O0dgJqJF
EVENT ➡️ https://t.co/Sh940DfYrL pic.twitter.com/4x1B1goZH8— Raspberry Shake Earthquake Channel (@raspishakEQ) December 29, 2020
Situacija u Petrinji. pic.twitter.com/EK63mcVofC
— Hrvatski Crveni križ (@crvenikriz_hr) December 29, 2020
Petrinja pic.twitter.com/lT9GTMBs2h
— tercbela (@_antens) December 29, 2020
Croatian town of Petrinja suffered a lot of damage in the earthquake today pic.twitter.com/W7ypSFj5vR
— Based Croatia (@Based_Croatia) December 29, 2020
Wtorkowy wstrząs jest prawdopodobnie jednym z najsilniejszych w historii kraju. W 1880 r. Zagrzeb nawiedziło trzęsienie o podobnej magnitudzie, nazwane “wielkim wstrząsem”.
Zagreb, 29.12.20#Croatia pic.twitter.com/5QnOEgpGrV
— Jasminka (@BSuhic) December 29, 2020
Thinking of the people of #Petrinja #Croatia after today’s magnitude 6.38 earthquake. This just in from local Red Cross @crvenikriz_hr on the scene providing help. pic.twitter.com/dtztOQ7nKg
— IFRC Europe (@IFRC_Europe) December 29, 2020
Wstrząsy odczuwalne na Słowacji
W Bratysławie i jej okolicach, a także w miejscowościach na zachodzie i południu Słowacji odnotowano we wtorek wstrząsy, związane z trzęsieniem ziemi w Chorwacji. Według strażaków nie ma zgłoszeń o poszkodowanych lub szkodach materialnych.
Przedstawiciel słowackiego Instytutu Nauk o Ziemi Kristian Csicsay powiedział agencji TASR o 50 zgłoszeniach wstrząsów ze stolicy Słowacji oraz Nitry, Trnawy, Trenczyna, Komarna i Nowych Zamków. Większość z nich dotyczy mieszkańców wyższych pięter budynków.
Według strażaków z regionu Bratysławy nie odebrano zgłoszeń o szkodach. Z centrum zarządzania służb ratunkowych poinformowano tylko o większej niż zazwyczaj liczbie telefonów od mieszkańców. Także służby policyjne w sieci społecznościowej podają, że nie ma informacji o konsekwencjach wstrząsów.
WIDEO: wstrząs przerwał relację reportera
Drugie trzęsienie w tym tygodniu
Z kolei w poniedziałek rano w okolicach Zagrzebia odnotowano trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,2. Epicentrum znajdowało się w pobliżu miejscowości Petrinja, ok. 50 km od chorwackiej stolicy.
Według danych amerykańskich służb geologicznych USGS, wstrząs nastąpił o godz. 6:28 około 8 km na zachód od Petrinji, na głębokości 10 km. Był odczuwalny w Zagrzebiu i w okolicznych miejscowościach.
W marcu br. trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,3 nawiedziło Zagrzeb, powodując śmierć jednej osoby i raniąc 27.
Twoja przeglądarka nie wspiera odtwarzacza wideo…
prz/msl/ PAP
Czytaj więcej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS