A A+ A++

Nowoczesna kuchnia to zwykle neutralna baza kolorystyczna i moc barwnych akcesoriów. Te wykonane z tworzyw sztucznych często wzbudzają skrajne emocje – czy aby na pewno są bezpieczne dla zdrowia? Bierzemy pod lupę najpopularniejsze materiały, z jakich powstają akcesoria kuchenne.

Tworzywa sztuczne w kuchni to przejaw z jednej strony rozwoju technologicznego (coraz to nowsze materiały), a z drugiej – typowo praktycznego myślenia. Dużą popularnością cieszą się co prawda naczynia z powłokami nieprzywierającymi, które jednak wymagają delikatnego traktowania. Wszelkie zarysowania obniżają ich jakość, a w skrajnych przypadkach mogą sprzyjać rozwojowi szkodliwych dla zdrowia substancji. Tymczasem w przypadku akcesoriów kuchennych z tworzyw sztucznych nie ma takiego niebezpieczeństwa. Dotyczy to zwłaszcza niezmiernie popularnego silikonu.

Nic zatem dziwnego, że akcesoria z tworzyw sztucznych coraz śmielej wkraczają do kuchni. Stanowią ciekawą alternatywę dla utensyliów wykonanych z drewna, ponieważ nie szkodzi im wilgoć i bardzo łatwo je czyścić. Z drugiej jednak strony miłośnicy zdrowego stylu życia czy naturalnych materiałów obawiają się szkodliwego wpływu tworzyw sztucznych na nasze zdrowie. Co jakiś czas docierają do nas zresztą wyniki badań, zgodnie z którymi różne tworzywa sztuczne wydzielają szkodliwe substancje pod wpływem wysokiej temperatury – czyli np. podczas pieczenia czy podgrzewania dań w kuchence mikrofalowej. Złą sławą swego czasu cieszyła się melamina, z której powstają np. naczynia kuchenne. Prawda jest jednak taka, że nie udowodniono w 100 proc. tego złego wpływu. Poza tym w sytuacji gdy tworzywo sztuczne nie jest podgrzewane do wysokiej temperatury, z pewnością nic nam nie grozi.

Inna sprawa, że w praktyce rzadko używamy plastikowych naczyń w kuchence mikrofalowej czy piekarniku. Wyjątek stanowi silikon, z którego powstają m.in. kolorowe miseczki i foremki do ciasta. Warto podkreślić, że naczynia i akcesoria silikonowe są w pełni bezpieczne dla zdrowia. Ich odporność na wysokie temperatury sięga aż 260 stopni C. Co więcej, niestraszny im drugi biegun termiczny – zniosą nawet -40 stopni C! Można więc w nich nie tylko zapiekać, lecz także mrozić żywność. Bez obaw warto sięgać po akcesoria kuchenne z silikonu, które ponadto są łatwe do utrzymania w czystości. W przypadku innych tworzyw sztucznych warto zawsze wczytać się w zalecenia producenta. Powinny się w nich znaleźć informacje np. o tym, czy naczynia nadają się do kuchenki mikrofalowej.

Silikon jest tworzywem elastycznym, dlatego sceptycy czasem się obawiają, że nie utrzyma w ryzach wypiekanego ciasta. Ponadto pojawiają się opinie, że oprócz rzekomej szkodliwości dla zdrowia może zmieniać smak przygotowywanych potraw. Obalamy jednak te mity! Silikon ani nie wchłania zapachów potraw, ani nie “oddaje” swojego. Natomiast elastyczność tworzywa ma swoje zalety. Akcesoria silikonowe nie porysują nawet najdelikatniejszych powłok. A ponieważ nie nagrzewają się pod wpływem wysokiej temperatury, bezpiecznie przygotujesz z nimi każdą potrawę.

Warto podkreślić, że akcesoria kuchenne z tworzyw sztucznych nie wchłaniają wilgoci, która sprzyja rozwojowi bakterii czy grzybów. W praktyce więc może się okazać, że tak naprawdę szkodę dla zdrowia wyrządzimy sobie, korzystając… z drewna. Dlatego akcesoria wykonane z tego materiału warto zaimpregnować przed pierwszym użyciem (wystarczy np. pokryć olejem), a później nie zanurzać na dłużej w wodzie oraz dokładnie suszyć.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKoncert charytatywny dla Michalinki!
Następny artykułJeden organ, 500 funkcji. Taka jest wątroba. Jakie choroby mogą ją zniszczyć?