A A+ A++

“Wirus nie czeka cierpliwie, aż go pokonamy. Pojawiają się nowe mutacje i wraz z nimi nowe zagrożenia.  Dlatego jeśli faktycznie jesteśmy w stanie wojny [z koronawirusem], to działajmy stosownie do diagnozy. Skoro miliony ludzi tak wiele poświęciło podczas walki z pandemią, koncerny farmaceutyczne muszą zrobić to samo” – napisał na swoim profilu facebookowym Radosław Sikorski, europoseł, b. minister spraw zagranicznych.

Zabrał głos w tej samej sprawie, w której tydzień temu wypowiadali się posłowie Lewicy. Przekonywali, że państwo powinno zmusić koncerny farmaceutyczne do udostępnienia receptury na szczepionkę na koronawirusa, tak by mogły wytwarzać ją także fabryki innych firm, przyspieszając produkcję i umożliwiając rozwinięcie skali szczepień.

Lewica: Korporacje opóźniają szczepionki, a rząd rozkłada ręce

– Podobno wstaliśmy z kolan. Podobno jesteśmy gigantem w rozmowach międzynarodowych. Tymczasem, kiedy wielkie korporacje farmaceutyczne decydują, że opóźnią szczepionki, które będą ratować życie polskich obywatelek i obywateli, polski rząd rozkłada ręce i mówi: „jesteśmy zależni od dostaw” – wytykała tydzień temu Marcelina Zawisza, posłanka Partii Razem.

 Radosław Sikorski, który ideologicznie jest odległy od Partii Razem, powtarzał tę samą argumentację.

“Unia Europejska przeznaczyła na pomoc dla firm farmaceutycznych niemal trzy miliardy euro. Miliardy płynęły też z budżetów innych państw. Następnie te same państwa podpisywały z rozmaitymi firmami kontrakty na dostawę milionów dawek (…) To dzięki tym pieniądzom koncerny farmaceutyczne mogły zaangażować swoje zasoby w badania. Bez środków publicznych na szczepionki czekalibyśmy znacznie dłużej” – zaznacza europoseł.

Sikorski: z koncernami farmaceutycznymi należy rozmawiać także groźbą

“Kiedy więc dziś słyszę, że AstraZeneca czy Pfizer nie są w stanie wywiązać się ze swoich kontraktów z powodu ograniczonych możliwości produkcyjnych, (…) a lekarze czy ludzie starsi tygodniami czekają na szczepienie, kiedy słyszę o kolejnych przedłużeniach lockdownu, który kosztuje nas wszystkich miliardy dolarów, to zastanawiam się, gdzie się podziała metafora „wojny [z koronawirusem]”. Jeśli w imię walki z epidemią tak wielu ludzi zostało zmuszonych do tak wielkich poświęceń, to dlaczego nie wymagać tego samego od koncernów farmaceutycznych” – pyta Sikorski.

I przekonuje, że produkcję szczepionek należy rozwijać nie tylko pozytywnymi zachętami. “Można też groźbą. (…) Prezydent Rady Europejskiej Charles Michel zapowiedział, że Europa mogłaby się odwołać do »wyjątkowych środków«. (…) Wskazuje się w tym kontekście artykuł 122. Traktatu o Funkcjonowaniu UE, który mógłby posłużyć do zmuszenia producentów leków do udzielania licencji na korzystanie z ich patentów” – pisze Sikorski na swoim profilu facebookowym. Na ten sam zapis zwracali uwagę niedawno działacze Lewicy.

Jako inny sposób b. minister spraw zagranicznych wskazuje możliwość zawieszenia praw ochrony własności intelektualnej artykułów medycznych, potrzebnych do walki z pandemią, w tym lekarstw i szczepionek. Przyznaje: “Na razie nie widać powszechnej zgody na tak radykalny krok, chociaż niedawno, grupa 14 posłów do Parlamentu Europejskiego w specjalnym liście do Komisji Europejskiej poparła to rozwiązanie. Na początku grudnia rezolucję popierającą taki krok przyjął też włoski parlament” – zwraca uwagę europoseł.

“Nie chodzi o to, by firmy farmaceutyczne nacjonalizować czy pozbawiać je źródeł zarobku. Firma Pfizer przewiduje, że w przyszłym roku jej przychody z tytułu sprzedaży szczepionki wyniosą 15 miliardów dolarów. Zyski, i to jeszcze przed opodatkowaniem, około 4-5 miliardów. To ogromne sumy, ale śmieszne w porównaniu z tym, jakie straty poniosą gospodarki, jeśli szczepionki nie dotrą do ludzi dość szybko, aby zakończyć lockdown. Dlatego jeśli Pfizer twierdzi, że jest w stanie wyprodukować 2 miliardy dawek w roku 2021, to należy podjąć wyjątkowe kroki, aby tę liczbę podnieść. I dotyczy to nie tylko tej jednej firmy” – przekonuje Sikorski.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMielczanin w ”Szalonym meczu” we Włoszech
Następny artykułAOTMiT: zalecenia w terapii COVID uzupełnione o iwermektynę