Symbol komunizmu, sierp i młot, nie zostanie usunięty z pomnika na cmentarzu żołnierzy sowieckich w Sokółce. Sprawą miał zająć się wojewoda, jednak poprosił on o opinię ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Resort uznał, że „podejmowanie takich działań jest niewskazane”.
Przypomnijmy, na ten problem zwrócił uwagę już w 2013 roku Krzysztof Promiński z Klubu Historycznego im. kpt. Franciszka Potyrały „Oracza”. Apelował on wtedy o usunięcie sierpa i młota, symboli komunizmu. Swoje stanowisko przypomniał w lutym na Facebooku.
„Górujący na cokole pomnika sierp i młot jest symbolem zniewolenia Polski i powinien zniknąć z pomnika. Nie chodzi o demontaż pomnika, ale o zdjęcie tego właśnie symbolu” – pisał w poście.
SZCZEGÓŁY: Czy sierp i młot znikną z pomnika na cmentarzu w Sokółce?
Potem w sprawę włączył się klub radnych PiS z Sokółki. Pisma w tej sprawie zostały wysłane do burmistrz Sokółki Ewy Kulikowskiej i wojewody podlaskiego Bohdana Paszkowskiego.
Jak informowano nas w maju – pomnik nie podlega przepisom Ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego. W związku z tym wojewoda zwrócił się z prośbą o opinię do ministra kultury i dziedzictwa narodowego.
– W kwestii ewentualnego usunięcia symboliki sierpa i młota z pomnika na cmentarzu żołnierzy Armii Czerwonej w Sokółce wojewoda podlaski uzyskał opinię ministra, z której wynika, że w obecnej sytuacji geopolitycznej, kierując się troską o polskie cmentarze wojenne oraz inne miejsca pochówku polskich obywateli położonych na terenie Federacji Rosyjskiej, podejmowanie takich działań jest niewskazane – tłumaczy Kamila Jezierska z Biura Wojewody Podlaskiego.
CZYTAJ TEŻ: Co stanie się z sierpem i młotem na cmentarzu w Sokółce?
Cmentarz żołnierzy sowieckich powstał w latach 1949-52. Pogrzebani są na nim żołnierze Armii Czerwonej, którzy polegli walkach z Niemcami w czerwcu 1941 i lipcu 1944 roku, ekshumowani z mogił z powiatu sokólskiego. W sumie spoczęło tu 2012 osób, których ciała znajdowały się w 190 miejscowościach (188 z 1941 roku, a 1824 poległych w walkach w 1944 roku).
(orj)
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS