A A+ A++

W czwartek, 23 maja, w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni w ramach Kongresu „Perły Samorządu 2024” odbyła się uroczysta gala i wręczenie wyróżnień w XII edycji „Rankingu Perły Samorządu 2024”. Kapituła rankingu kolejny już raz doceniła Siemianowice Śląskie, które w kategorii „Gmina miejska do 100 tys. mieszkańców” uplasowały się na siódmym miejscu. To o trzy miejsca wyżej, niż w zeszłorocznej edycji rankingu. Nagrodę w imieniu siemianowickiego samorządu odebrał Sekretarz Miasta Siemianowice Śląskie Adam Skowronek, który uczestniczył w gali.

Bez kategorii “Najlepszy Włodarz”

Tegoroczny „Ranking Perły Samorządu” różnił się od poprzednich tym, że – z uwagi na kwietniowe wybory samorządowe – zrezygnowano z kategorii „Najlepszy Włodarz”. Jak jednak powiedział w trakcie wręczania nagród członek Kapituły Rankingu Perły Samorządu 2024 Krzysztof Jedlak, redaktor naczelny „Dziennika Gazety Prawnej”, najlepszy ranking w tej kategorii stworzyli w tym roku sami mieszkańcy, wybierając włodarzy swoich gmin czy miast na nową, pięcioletnią kadencję.

Warto przypomnieć, że w zeszłorocznej edycji rankingu w kategorii „Najlepszy Włodarz” Prezydent Miasta Siemianowice Śląskie Rafał Piech zajął 6. miejsce.

Jak powiedział dr Dionizy Smoleń, partner PwC Polska i lider zespołu doradztwa dla sektora publicznego:

– Miejsce w dziesiątce najlepszych samorządów w danej kategorii jest ogromnym osiągnięciem. Metodologia rankingu sprawia, że bierzemy pod uwagę zarówno «ogólny stan gminy», jak i «postęp» z ostatniego roku. Może się zatem zdarzyć tak, że gmina, która od dłuższego czasu ma wysokie wartości wskaźników, pojawia się oczywiście w najlepszej dziesiątce, ale nie udaje się jej wskoczyć do trójki.

Organizatorzy „Rankingu Perły Samorządu 2024”, podsumowując tegoroczną edycję, stwierdzili:

– Samorządy trzymają wysoki poziom.

“Perły Samorządu”

Perły Samorządu przyznawane są w czterech kategoriach: gminy wiejskie, gminy miejsko-wiejskie, miasta do 100 tys. mieszkańców, miasta powyżej 100 tys. mieszkańców. Celem rankingu jest docenienie i nagrodzenie tych gmin i włodarzy, którzy najlepiej dbają o mieszkańców i odpowiadają na ich potrzeby. Podział na kategorie pozwala porównać wskaźniki gospodarcze, budżetowe i skalę działalności gminy i jej jednostek.

Metodologia rankingu w dużej mierze opiera się na porównaniu, jak wynik danej gminy wypada w relacji do wyników innych gmin biorących udział w rankingu. Wskaźniki są porównywane zawsze w obrębie tej samej kategorii, czyli gminy wiejskie z innymi gminami wiejskimi, a duże miasta z innymi dużymi miastami.

Kapituła Rankingu, złożona z ekspertów ds. samorządu terytorialnego, ze świata nauki, biznesu oraz dziennikarzy „Dziennika Gazety Prawnej” czuwa nad prawidłowym przebiegiem wyboru najlepszych samorządów i sprawdza, jak rozwijają one lokalną gospodarkę, dbają o edukację, zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców, jak otaczają opieką osoby ze szczególnymi potrzebami czy dbają o środowisko i czystość powietrza. Główne wartości rankingu to bezstronność i równość szans.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułXXI Festiwal Pieśni i Poezji Maryjnej w Mroczkowie Gościnnym
Następny artykuł25 maja 2024 r. – siedemdziesiąta szósta rocznica bestialskiego mordu na rtm. Witoldzie Pileckim – złożenie zniczy przed popiersiem Bohatera w Galerii Wielkich Polaków XX wieku w Parku im. H. Jordana