A A+ A++

Już w lutym i marcu w każdy cieplejszy, słoneczny, weekendowy dzień do Sielpi przybywały tłumy mieszkańców, ale i gości z zewnątrz. Dużymi krokami zbliża się majówka, a wraz z nią nieco wyższy sezon turystyczny. Sprawdzamy jak gmina Końskie przygotowuje Sielpię do tego czasu.

REKLAMA

Sporą zmianą w porównaniu z poprzednimi latami jest oddanie do użytku pola namiotowego, które mieści się za południowym brzegiem akwenu. Tam wyłoniono już nawet dzierżawcę do obsługi tej campingowej części kurortu – „Możliwość korzystania z pola camperowego i namiotowego będzie już od majówki. ZOSiR rozstrzygnął postępowanie o wyłonienie dzierżawcy tego pola. Najkorzystniejszą ofertą złożyła firma SAMIR z Częstochowy, która przygotowała ofertę dzierżawy na okres 5 lat za kwotę przekraczającą kwotę 60 tysięcy złotych za sezon. Tam jest przygotowany 30 miejsc dla kamperów, a więc miejsc wyposażonych w gniazda przyłączeniowe dla sieci. Natomiast ilość namiotów możliwych do rozbicia jest nieprzetestowana, ale znaczna. Jest tam też budynek zaplecza toaletowego z toaletami i natryskami, więc można z tej infrastruktury korzystać”  – tłumaczy Krzysztof Obratański, burmistrz Końskich.

REKLAMA

Trwają oczywiście także prace porządkowe w Sielpi, a także ogrodnicze związane z utrzymaniem zieleni i roślin ozdobnych. Samorząd już teraz rozpoczyna procedury związane z poszukiwaniem ratowników wodnych na czas sezonu kąpielowego. Ratownicy mają pracować od 1 lipca do końca sierpnia, ale burmistrz Obratański sugeruje, że możliwe jest wydłużenie zabezpieczenia kąpieliska, ale tylko przy współpracy finansowej z podmiotami prywatnymi –„Tradycyjnie Sielpia uruchamia posterunek ratowników wodnych od 1 lipca i oni mają służbę do końca wakacji. To nie znaczy, że Sielpia jest odcięta od możliwości korzystania wcześniej oraz później. Rzecz tylko w tym, że kąpielisko zorganizowane i strzeżone, za które odpowiedzialność bierze gmina to jest ten okres. Oczywiście były głosy by rozpoczynać działanie posterunku wcześniej i kończyć to później. Jednak nic nie szło za tym. Mielibyśmy oczekiwania, że jeżeli są ośrodki zainteresowane by ten sezon pod kątem bezpieczeństwa na wodzie wydłużyć to oczekiwalibyśmy na propozycję współfinansowania tego. Nie ma co ukrywać: nie jest to rzecz tania, a korzyści z funkcjonowania Sielpi to są głównie udziałem przedsiębiorców, którzy tam działają. Nie ma co im zazdrościć tej ciężkiej pracy, ale dla gminy spadają głównie obowiązki. Jeżeli nie będzie innej propozycji, za którymi pójdą też deklaracje dotyczące strony finansowej to będziemy utrzymywać ten stan rzeczy” – tłumaczy Obratański.

Innym sielpiańskim wątkiem jest remont budynków muzealnych, które znajdują się w części mniej turystycznej kurortu. Obecnie trwają tam roboty, których celem jest zabezpieczenie głównych obiektów Muzeum Zagłębia Staropolskiego  –„Mamy tam już zgromadzony sprzęt, materiały i mamy pewną korektę dotyczącą technologii robót, uzgodnioną ze Świętokrzyskim Konserwatorem Zabytków. Jedna nawa będzie nieco inaczej zbudowana tak by oprócz bezpieczeństwa na przyszłość dokładnie odwzorować stan rzeczy z przeszłości. Tam będzie podwójny dach – pierwszy na pełnym deskowanie zewnętrzny, a wewnętrzny dokładnie odwzoruje to co było”  – tłumaczy Krzysztof Obratański, burmistrz Końskich.

Termin zakończenia robót na budynkach muzealnych to listopad tego roku.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNowy polski film Netfliksa. Eryk Kulm Jr musiał przejść dużą metamorfozę
Następny artykułDziesięć lat temu Papież Polak został ogłoszony świętym