Na przestrzeni lat tryb pracy bardzo się zmienił. Kiedyś dominowała praca fizyczna, dzisiaj wiele osób podejmuje pracę za tak zwanym biurkiem, co wiąże się zwykle ze spędzaniem długich godzin w pozycji siedzącej przed komputerem (zwykle 8 godzin). Siedzący tryb życia wiąże się z wieloma problemami, które pojawiają się z nie do razu, a z czasem.
Taki tryb pracy ma między innymi negatywny wpływ na plecy – powoduje ból kręgosłupa – a także pogarsza samopoczucie. Kiedy człowiek siedzi wiele godzin niemal każdego dnia przed komputerem zaczyna odczuwać dolegliwości bólowe. Zwykle jest to spowodowane niewłaściwą pozycją ciała – taka postawa jest nienaturalna dla ludzkiego organizmu, a szybsze pojawienie się bólu może być związane również z nieodpowiednim krzesłem czy niedostatecznie wysokim lub zbyt niskim biurkiem. Tak właściwie ludzkie ciało jest dostosowane do ruchu i aktywności fizycznej, a gdy człowiek nie jest aktywny jego układ krążenia zwalnia. Osoby prowadzące siedzący tryb życia, które na dodatek nie wykonują lub bardzo rzadko wykonują ćwiczenia fizyczne są narażone na otyłość, zmniejszenie wydolności układu krążenia i żylnego, a także różne problemy z kręgosłupem. Właśnie z tego powodu należy dbać o siebie i swoje plecy, a także należy znaleźć czas na aktywność fizyczną, która ma zbawienny wpływ na samopoczucie i kręgosłup.
Siedząca praca – jakie ćwiczenia na kręgosłup?
W przypadku większości osób, które posiadają siedzący tryb pracy, pojawia się w pewnym momencie osłabienie mięśni posturalnych, co prowadzi do wielu nieprzyjemnych komplikacji i problemów ze zdrowiem. Właśnie dlatego należy wybrać odpowiednie ćwiczenia, które wzmacniają osłabione mięśnie – znakomitym rozwiązaniem w takim wypadku jest między innymi trening EMS w Krakowie. Podczas tego rodzaju ćwiczeń wzmacnia się przede wszystkim mięśnie głębokie, które niełatwo aktywować podczas standardowego treningu. Warto zauważyć, że odpowiednio dobrane ćwiczenia fizyczne mają pozytywny wpływ nie tylko na postawę ciała, ale i samopoczucie.
Trening EMS – jakie wzmacnia mięśnie?
Podczas regularnych treningów EMS wzmacnia się mięśnie posturalne, do których zalicza się mięsień:
- czworogłowy uda,
- dna miednicy,
- obły mniejszy,
- obły większy,
- poprzeczny brzucha,
- prosty brzucha,
- prostownik grzbietu,
- pośladkowy wielki,
- przepony,
- trójgłowy łydki,
- wielodzielny.
Rolą wyżej wymienionych mięśni jest przede wszystkim utrzymywanie prawidłowej postawy ciała, a także i zapobieganie urazów pleców. Jeśli są regularnie aktywowane sprawiają, że człowiek jest mniej narażony na kontuzje i urazy, co pozwala utrzymać kondycję na właściwym poziomie. Warto zauważyć, że według statystyk treningi EMS mają bardzo pozytywny wpływ na bóle pleców – około 90% uczestników badania potwierdza, że ból ich pleców zmniejszył się lub zniknął całkowicie po zdecydowaniu się na stymulację nerwowo-mięśniową.
Do czego prowadzi siedzący tryb życia?
Siedzący tryb życia prowadzi do wielu nieprzyjemnych skutków, wśród których można wymienić:
- ból kręgosłupa,
- cukrzyca,
- migrena,
- nadwaga, otyłość,
- problemy z oddychaniem,
- problemy z układem krążenia,
- problemy z układem trawienia,
- zła postawa ciała.
Jak zniwelować problemy wynikające z siedzącego trybu życia?
Najistotniejszą kwestią jest wprowadzenie do swojego życia aktywności fizycznej. Najlepiej zdecydować się na bieganie, basen czy treningi EMS. Warto również pamiętać o tym, aby w trakcie pracy robić przerwy i np. chwilę pospacerować. Natomiast podczas wykonywania obowiązków warto zmieniać pozycję ciała i dbać o wyprostowaną sylwetkę. Podczas dłuższej przerwy można nawet zdecydować się na trening EMS, który trwa zaledwie 20 minut. Z kolei po pracy warto postawić również na rozciąganie różnych fragmentów ciała. Samodzielnie w domu można również wykonywać masaże lub rolowanie mające rozluźnić poszczególne mięśnie. Po pewnym czasie regularnych treningów ból kręgosłupa powinien odejść w niepamięć, jeśli jednak tak się nie stanie, warto udać się do specjalisty – fizjoterapeuty lub ortopedy – który zbada przyczynę dolegliwości i zaleci odpowiednie leczenie czy postępowanie.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS