Absolutna większość z nas zapewne nie spodziewała się, że COVID-19 tak może zmienić rzeczywistość. Jednym ze skutków pandemii były też nowe zadania, z którymi na gwałt musiały się mierzyć poszczególne samorządy i włodarze regionów.
Chcesz dostawać mailem najważniejsze informacje z Olsztyna? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter. Prześlij go także rodzinie i znajomym.
Jaka przyszłość Olsztyna
Powszechna dezynfekcja, organizacja zdalnej nauki, a często i zdalnej pracy wielu firm, ograniczenia w funkcjonowaniu miejskich placówek i transportu publicznego. To tylko przykładowe problemy, których jeszcze jakiś czas temu nikt nie musiał rozwiązywać na taką skalę.
I dlatego właśnie teraz, naszym zdaniem, jest najlepsza pora, by pomyśleć o przyszłości. Porozmawiajmy o tym, co warto poprawić lub wręcz należy zrobić od podstaw. Wiele ośrodków ma już gotowe strategie na kolejne 10 lat.
Stąd pomysł na plebiscyt Supermiasta i Superregiony 2040, by mieć czas i sposobność na zmiany.
Zachęcił nas do tego przedsięwzięcia także ogólnopolski sukces Supermiast 2020, kiedy z takim zaangażowaniem czytelnicy dyskutowali o tym, co się udało zrobić w ostatnich latach. Kiedy wspólnie wybierali najlepsze działania, a w Olsztynie przyznali laur urządzeniu brzegów jezior. To był też dowód na to, że jesteśmy dumni z tego, iż żyjemy w mieście kilkunastu akwenów i jednego z największych w Europie Lasu Miejskiego.
Czekamy na Wasze propozycje
Jesteśmy przekonani, że biorąc to wszystko pod uwagę nie zabraknie nowych ciekawych pomysłów, w którą stronę powinien rozwijać się Olsztyn i region. Przecież urzędnicy i politycy nie mają monopolu na wiedzę. I podkreślają, że są otwarci na dyskusję.
Czego zatem potrzeba, by żyło się nam lepiej? Jak jeszcze można zachęcić młodych, by tu się osiedlali? Co z seniorami, których wciąż przybywa, bo społeczeństwo się starzeje?
Być może jeszcze większe wyzwania stoją przed regionem. Jak pogodzić piękno warmińsko-mazurskiej przyrody z potrzebą zapewnienia miejsc pracy? Czy powinniśmy postawić tylko na turystykę?
Zapraszamy do dyskusji nie tylko znanych mieszkańców regionu, ale każdego z naszych czytelników. Czekamy na Wasze listy pod adresem: [email protected].
Propozycje nowych wyzwań (z krótkim uzasadnieniem) dla Olsztyna oraz Warmii i Mazur zbieramy do 6 kwietnia. Następnie 16 kwietnia rozpoczniemy głosowanie, tak by czytelnicy spośród 12 propozycji, wybrali po siedem najważniejszych wyzwań dla miasta i regionu. Listę laureatów ogłosimy 7 maja.
Poniżej prezentujemy przykładowe trzy zadania, z którymi być może należy się zmierzyć w niedalekiej przyszłości. Czy spotkają się z Państwa poparciem, a może istotniejsze są zupełnie inne? Decyzja będzie należeć do czytelników.
Nowe, przykładowe wyzwania
Osiedla bez smogu
Zmagamy się z tym szczególnie na osiedlach domów jednorodzinnych. Trzeba przygotować program włączenia mieszkańców w ogrzewanie miejskie bądź wymianę pieców.
Wydłużenie sezonu
Nie tylko Olsztyn, ale generalnie Warmia i Mazury kojarzą się z letnim wypoczynkiem. Czas na nowe atrakcje, które przyciągną turystów przez cały rok.
Miasto rowerów
W Olsztynie jest coraz więcej ścieżek, ale wciąż nie tworzą spójnej, wygodnej sieci. Potrzeba współpracy i odważniejszych decyzji, by to wreszcie zmienić.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS