W miniony czwartek Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, zapowiedział, że w poniedziałek, 8 lutego 2021 r., zacznie się rejestracja na szczepienia dla nauczycieli.
Dla kogo szczepionka?
Szczepionki dostępne będą jednak tylko dla tych pedagogów i opiekunów, którzy obecnie prowadzą zajęcia stacjonarne – są to:
• nauczyciele wychowania przedszkolnego,
• osoby zatrudnione na stanowisku pomoc nauczyciela,
• osoby zatrudnione na stanowisku pomoc wychowawcy,
• nauczyciele klas I-III szkół podstawowych,
• nauczyciele szkół i placówek specjalnych,
• nauczyciele i instruktorzy praktycznej nauki zawodu,
• pracownicy pedagogiczni poradni psychologiczno-pedagogicznych.
Zapisy w trzy dni
Na przygotowanie listy ochotników szkoły i placówki oświatowe mają trzy dni – od 8 do 10 lutego. Nauczyciele nie muszą wypełniać żadnych druków zgłoszeniowych, dzwonić na infolinię czy wysyłać SMS-ów. Formularze na internetowej stronie Systemu Informacji Oświatowej wypełnią za nich dyrektorzy i prześlą do Ministerstwa Edukacji i Nauki. “Następnie listy z nazwiskami nauczycieli zostaną przekazane szpitalom węzłowym” – czytamy na stronie gov.pl. Kiedy szczepionki dotrą, szpital poinformuje o tym dyrektora.
Nauczyciel, który jest zatrudniony w kilku szkołach lub placówkach, zgłasza chęć do szczepienia w jednej, wybranej przez siebie szkole.
Zgodnie z rządowymi zapowiedziami pierwsze szczepionki zostaną podane pedagogom w piątek, 12 lutego 2021 r. Wszyscy mają być zaszczepieni do końca miesiąca.
W Polsce uprawnionych do szczepień w tej grupie jest ok. 430 tys. nauczycieli. Zabiegi odbędą się tylko w szpitalach węzłowych – w Polsce jest ich ok. 600, a w Toruniu dwa: Wojewódzki na ul. św. Józefa oraz Miejski na ul. Batorego.
ZNP się burzy
Związek Nauczycielstwa Polskiego krytykuje rządowy podział na grupy wskazane do szczepienia.
– Jesteśmy zbulwersowani decyzją, która dzieli pracowników placówek na młodszych, starszych, pedagogicznych i niepedagogicznych, a przecież stanowimy jeden zespół, jedną załogę – “Głosowi Nauczycielskiemu” powiedziała Bożena Dwornik, przewodnicząca Krajowej Sekcji Pracowników Administracji i Obsługi ZNP Głosu Nauczycielskiego”. – Nie zgadzamy się na wykluczenie naszej grupy zawodowej z możliwości szczepienia się jednocześnie z innymi pracownikami pracującymi stacjonarnie. Mamy styczność zarówno z nauczycielami, jak i dziećmi. To pracownicy obsługi, dbając o utrzymanie reżimu sanitarnego, są szczególnie narażeni na kontakt z wirusem. Jednorazowe rękawiczki i maseczki to ich jedyne wyposażenie ochronne. Czy to zabezpiecza przed zakażeniem?
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS