A A+ A++

Liczba wyświetleń: 142

Otrzymałem wiadomość od pracownika jednej ze szkół w Rzeszowie, że w placówce oświatowej portal WolneMedia.net wciąż jest blokowany.

„Portal wolnemedia.net nadal jest blokowany – np. poprzez szkolną sieć. Najpierw wrzuca komunikat, że strona jest niebezpieczna, a następnie przekierowuje na stronę plug.ose.gov.pl z komunikatem »Forbidden – You don’t have permission to access this resource«. Podejrzewam że tak się dzieje we wszystkich szkołach, które korzystają z tego łącza. Cóż nie chcę się wychylać, bo pracuję w szkole i nie chcę problemów zawodowych. Jeszcze jedna sprawa, to nie dyrektor o tym decyduje tylko jakaś rządowa instytucja, która dostarcza tani internet do szkół, najprawdopodobniej dyrektorzy szkół nic o tym nie wiedzą” – napisał nasz czytelnik.

Sprawdziłem, że ose.gov.pl to Ogólnopolska Sieć Edukacyjna zarządzana przez NASK na zlecenie Ministerstwa Cyfryzacji, która dostarcza bezpłatny internet do szkół i uczelni.

Skontaktowałem się z NASK i zadałem pytania, dlaczego nasz portal jest blokowany w sieci OSE, na czyje polecenie, od kiedy, do kiedy i na jakiej podstawie prawnej, dodając, że ABW zdjęła blokadę decyzją z 25 lipca 2022 r.

W odpowiedzi otrzymałem zapytanie o numer RSPO szkoły w Rzeszowie. Wygląda to na odbijanie piłeczki.

Możliwe, że albo decyzja o zdjęciu blokady przez ABW dotyczyła tylko prywatnych dostawców internetu i została utrzymana w sieci państwowej, albo zdjęto ją wszędzie i przywrócono w państwowej dwa miesiące temu.

Nie mam twardych dowodów, lecz dane statystyczne pokazują, że od 29.09.2022 r. nastąpił ponowny nagły spadek wejść. Po zdjęciu blokady pod koniec lipca, odzyskiwaliśmy stopniowo odwiedzalność. W sierpniu rosła od 7000 (pierwsze dni miesiąca) do 10 000 (ostatnie dni miesiąca), we wrześniu od 10 000 do 12 000, a potem z dnia na dzień nastąpił nagły spadek o ok. 3000 wejść i od tamtej pory do dziś odwiedzalność wynosi średnio ok. 9000. Można wyjaśnić to blokadą portalu u niektórych dostawców internetu, np. w sieci dostarczanej przez NASK podmiotom państwowym. Może się to odbywać na innej podstawie prawnej niż art. 180 „Prawa telekomunikacyjnego” (np. na mocy decyzji ministra cyfryzacji lub ministra edukacji i szkolnictwa wyższego).

Tak to wygląda na statystykach. Widać, że odzyskiwanie odwiedzalności trwało dwa miesiące, po czym pod koniec września nastąpił gwałtowny skok w dół, bardzo podobny do gwałtownego skoku w dół pod koniec kwietnia. Kliknij obrazek, aby powiększyć.

Interesujące jest również, że tuż przed nowym nagłym spadkiem wejść (25 września) portal był cyberatakowany, co widać na poniższym wykresie. Z powodu podejrzenia, że służby umieściły na nim jakiś wykonujący się w cyklicznych odstępach czasu program, przywróciłem starszą kopię serwera (sprzed cyberataku).

A teraz przyjmy się datom:

– 25 kwietnia – decyzja ABW o zablokowaniu portalu

– 26 kwietnia – nagły spadek wejść (stabilizujący się po 4 dniach)

– 25 lipca – decyzja ABW o odblokowaniu portalu

– 26 lipca – widoczny początek wzrostu wejść

– 25 września – cyberatak

– 26 września – przywrócenie starszej kopii serwera

– 27 września – hipotetyczne zawiadomienie rządu, że cybearatak się nie udał

– 28 września – hipotetyczna decyzja rządu o blokadzie w państwowym internecie

– 29 września – nagły spadek wejść (stabilizujący się po 4 dniach)

Bardzo dziwne, prawda? Jakby ktoś podejmował decyzje ws. naszego portalu 25 dnia miesiąca, a po wykryciu cyberataku, jakby ktoś następnego dnia podjął decyzję o częściowej blokadzie. A blokada (i odblokowanie) technicznie wchodzą w życie w ciągu 24 godzin od decyzji (tyle trwa aktualizacja DNS-ów).

Następny hipotetyczny dzień podejmowania decyzji przez władze to 25 listopada (jutro) – ciekawe, czy rząd podejmie ws. naszego portalu nową decyzję?

Gdyby nie list czytelnika, ciągle zastanawiałbym się, dlaczego znów nagle spadła odwiedzalność. Tak pogrywa sobie z nami rząd! Niby cofnęli cenzurę, a wprowadzili ją tylnymi drzwiami licząc, że się nie zorientujemy. Warto zauważyć, że nowa cenzura nastąpiła przed umorzeniem mojej skargi na ABW w WSA 18 października (od której decyzji odwołałem się do NSA).

W związku z tym proszę czytelników, którzy korzystają z internetu w szkołach, urzędach, bibliotekach, posterunkach policji, etc., o wiadomość, czy można w nich odwiedzać portal WolneMedia.net.

Czytelnik zauważył również, że porada, aby zmienić w ustawieniach przeglądarki DNS na zagraniczny, w sieci OSE nie działa. Blokadę można obejść tylko korzystając z wtyczki VPN. Możliwe, że sieć NASK pozwala korzystać wyłącznie z DNS-ów należących do NASK.

Maurycy Hawranek
Administrator WolneMedia.net

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRowerki biegowe, czyli najpopularniejszy prezent dla dziecka w 2022!
Następny artykułTommy Cash z Jacusiem ruszają w trasę koncertową po Polsce!