W drugim meczu ćwierćfinałowym sezonu 2022/2023 w TAURON 1. Ligi PZL LEONARDO Avia Świdnik przegrała z Exact Systems Norwid Częstochowa (25:21, 21:25, 25:19, 25:27, 12:15). Częstochowianie awansowali do półfinału, a dla żółto-niebieskich to koniec sezonu.

Po blamażu w Częstochowie wielu spodziewało się łatwej przeprawy Norwida w Świdniku. Początek meczu jednak na to nie wskazywał. Avia była skoncentrowana i zmotywowana, by zmazać plamę ze środy. Pierwszy set był wyrównany. Żółto-niebiescy rozkręcali się z punktu na punkt. Ryzykowali w polu serwisowy i to przynosiło efekty. Częstochowianie wyglądali na bardzo zaskoczonych i poddenerwowanych. Avia odskoczyła na kilka punktów i nie dała sobie wydrzeć przewagi, wygrywając tę partię 25:21.

Drugi set także był wyrównany. Kibice zgromadzeni na trybunach oglądali bardzo dobre widowisko. Nie obyło się bez kontrowersji sędziowskich. Oba zespoły miały dużo pretensji do sędzin. Efektem tego były czerwone i żółte kartki. Końcówka drugiego seta należała tym razem do gości i to oni wygrali do 21.

Trzecia partia to koncert podopiecznych Jakuba Guza. Od początku do końca na boisku dominowali żółto-niebiescy i zwyciężyli 25:19.

Sytuacja z perspektywy gości była dość niepewna. Widać było nerwy po stronie Norwida, ale w takich sytuacjach poznaje się klasowy zespół. Drużyna z Częstochowy wyszła na czwartą partię skoncentrowana i zdeterminowana, by odwrócić losy meczu. Po zaciętym boju wygrała na przewagi do 25 i do rozstrzygnięcia spotkania potrzebny był piąty set.

Tie break, początkowo wyrównany, szedł mocno w kierunku zwycięstwa Avii. Świdniczanie prowadzili już 9:6. Dobra praca blokiem i słabszy moment w przyjęciu spowodowały, że goście odrobili straty i sami zaczęli budować przewagę. Byli niezwykle nakręceni, a w szeregach gospodarzy zabrakło w końcówce nieco sił. Ostatecznie to Norwid wygrał 15:12 i awansował do półfinału play off.

Dawno nie było u nas takiego emocjonującego meczu. Aż chciało się być na boisku. Świetna atmosfera i my też bawiliśmy się grą. Szkoda, że to tak wcześniej nie wyglądało. Niewiele zabrakło byśmy sprawili niespodziankę. W tym spotkaniu decydowały niuanse w końcówkach. Ktoś wyciągnął piłkę spektakularną obroną, potem as i takimi szczegółami ostatecznie przegraliśmy. Nie mamy się jednak czego wstydzić, bo równie dobrze mogło to pójść w drugą stronę. W Częstochowie byliśmy zbytnio naładowani, spięci. Tutaj podeszliśmy do meczu na luzie, uśmiechaliśmy się na boisku, gra sprawiała nam dużo radości. Dzięki temu wychodziło nam prawie wszystko – podsumował kapitan Avii, Tomasz Kuś.

PZL LEONARDO Avia Świdnik – Exact Systems Norwid Częstochowa (25:21, 21:25, 25:19, 25:27, 12:15)

MVP: Beau Graham

Najwięcej punktów dla Avii: Kosiba (21), Łysikowski (15)