A A+ A++

Ponad 400 beli siana, które będzie pokarmem dla koni z miejscowej stadniny, zebrano podczas tegorocznych sianokosów na Grabowym Wzgórzu w Dziećkowicach. Zbiór siana to nieczęsty obrazek w Mysłowicach, dlatego dla dzieci, które mogły przyglądać się pracom, była to spora ciekawostka.

Dziećkowickie wzgórze Grabina to miejsce urokliwe, pełne niespotykanych okazów roślin, drzew i porośnięte soczystą trawą. Po skoszeniu i wysuszeniu jest ona całorocznym pokarmem dla koni ze stadniny „Arabka”.

Sianokosy dla „Arabki” i jej głównych mieszkańców – koni – odbywają się w ciągu lata raz, czasem zdarzy się, że dwa razy. Trawa na Grabinie jest bardzo dobra gatunkowo, ale musi się dobrze wysuszyć, żeby była pożytecznym i zdrowym pokarmem. W tym sezonie zebrano ponad 400 beli dobrego gatunkowo, czystego siana.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Sianokosy dla wielu dzieci, a nawet i dorosłych, to ogromna atrakcja. Niewielu jest już gospodarzy, dzieci, zwłaszcza te mieszkające w blokowiskach, nie widzą jak się trawę kosi, jak formuje bele do przechowywania na długi okres, by starczyło do kolejnej wiosny. Dla nich to święto, że mogą pomóc, pograbić, popatrzeć na kosiarki. Prawdziwych kosiarzy z kosami, jak w reymontowskich Lipcach, już nie ma, pomagają maszyny.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pięcioro dzieci: Anastazja, Jasiek, Wiktoria, Klaudia i Oliwka miały niepowtarzalną okazję uczestniczenia w zbiorach siana na Grabowym Wzgórzu w Dziećkowicach. Pod okiem Celiny Nierodkiewicz i głównego „kosiarza” Sławka Kuśmierza pomaszerowały z „Arabki” na wzgórze, przyglądały się i pomagały. Podsumowaniem tego pracowitego popołudnia był typowy wiejski poczęstunek pod belami siana. Świeży, pachnący bochen chleba, pokrojony na ogromne pajdy, z masłem i miodem smakował wyśmienicie. Roześmiane i najedzone buzie świadczyły o udanym i pracowitym dniu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Po posiłku był czas na zabawy, czyli mozolne wspinaczki na ogromne bele siana. Nie była to łatwa zabawa, wejść na belę wymaga siły i sprytu, tak samo jak utrzymanie się na niej. Ale co to za trudność dla dzieci.

(SA)

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCo dalej z Koroną Kielce? Prezes do dymisji, tajemniczy mail od niemieckich właścicieli
Następny artykułNie bój się koloru! Jak urządzić stylowe wnętrze w śmiałych barwach?