A A+ A++

Sezon infekcyjny w Polsce rozpocznie się wcześniej niż w poprzednich latach, a jego szczyt przewidywany jest na drugą połowę października. Eksperci ostrzegają, że nadchodzący sezon będzie bardziej intensywny, a sytuacja epidemiologiczna będzie stanowić wyzwanie dla systemu ochrony zdrowia. Podczas konferencji prasowej w Centrum Prasowym PAP specjaliści omówili obecną sytuację oraz plany na najbliższe miesiące.

Wcześniejszy początek i wzrost zachorowań

Analizy wskazują na wcześniejszy początek sezonu infekcyjnego, a także na jego późniejsze zakończenie. – Obserwujemy przyspieszenie. Czy jest gorzej – tego jeszcze do końca powiedzieć nie możemy, nie jest lepiej – powiedział Wiceminister Zdrowia Wojciech Konieczny. Jak podkreślił, liczba zakażeń jest większa niż w analogicznym okresie roku ubiegłego, co może wynikać z szybszego nadejścia fali infekcji.

Wyzwania dla systemu szczepień

Dr Paweł Grzesiowski, Główny Inspektor Sanitarny, zaznaczył, że mimo zmian w systemie szczepień, pierwsze trzy miesiące sezonu będą realizowane według starych zasad. Obecnie pacjent musi uzyskać receptę refundowaną od lekarza, aby następnie udać się do punktu szczepień. Planowane jest jednak wprowadzenie refundowanej recepty bezpośrednio w aptece i wykonanie szczepienia na jednej wizycie. – Takie rozwiązanie jest wyraźną korzyścią i ułatwieniem realizacji procesu szczepienia, w szczególności dla pacjenta – dodał Grzesiowski.

Rekomendacje ekspertów

Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych zalecają jednoczesne podawanie kilku szczepionek w profilaktyce zakażeń układu oddechowego u dorosłych. – Koadministracja, czyli podawanie kilku szczepionek na jednej wizycie, zwiększa szansę na terminowe zaszczepienie pacjenta przeciwko chorobom infekcyjnym – wyjaśnia prof. Ernest Kuchar. Prof. Adam Antczak podkreślił również znaczenie dostępności bezpłatnych szczepionek w placówkach medycznych i aptekach, szczególnie dla grup ryzyka, takich jak seniorzy, kobiety w ciąży i dzieci. Eksperci apelują do lekarzy, by aktywnie edukowali pacjentów o korzyściach szczepień ochronnych i bezpieczeństwie jednoczesnego podawania kilku szczepionek. – Jednoczesne podawanie różnych szczepionek podczas jednej wizyty ułatwia proces szczepienia, zwiększa akceptację i odsetek zaszczepionych pacjentów – podsumował prof. Antczak.

/źródło: Biuro prasowe Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułГурт АВВА вимагає не вмикати його музику під час передвиборчих мітингів Дональда Трампа
Następny artykułЧим потрібно підживити виноград на початку вересня: органічні та мінеральні добрива