W Polsce sezon epidemiczny grypy trwa od października do maja, a szczyt zachorowań od stycznia do marca. Grypa ma przeważnie gwałtowny przebieg, przez co obciąża organizm i układ krążenia i może prowadzić do poważnych powikłań. Warto zatem zadziałać i uodpornić się na wirusa grypy poprzez szczepienie.
Jak podaje Ministerstwo Zdrowia szczepienia przeciw grypie w sezonie 2022/2023 będą przeprowadzane następująco:
1. w ramach refundacji:
– bezpłatnie osobom w wieku 75+ oraz kobietom w ciąży,
– z 50% refundacją osobom w wieku 65+, dzieciom po ukończeniu 6 m.ż. a przed ukończeniem 18 lat, osobom w wieku 18-65 lat z dodatkowymi problemami.
2. pozostałym grupom – koszt preparatu odpłatnie.
Szczepienia mogą być wykonywane w podmiotach leczniczych (dzieci i dorośli) i ogólnodostępnych aptekach (dorośli). NFZ finansuje proces kwalifikacji do szczepienia i samo podanie szczepionki. Badanie kwalifikacyjne przed szczepieniem osoby dorosłej może wykonać: lekarz, felczer, lekarz dentysta, pielęgniarka, położna, ratownik medyczny, fizjoterapeuta, diagnosta laboratoryjny oraz farmaceuta. Badanie kwalifikacyjne przed szczepieniem osoby niepełnoletniej może wykonać: lekarz. W każdej sytuacji przed wykonaniem szczepienia potrzebna jest recepta. Wykonanie szczepienia zostaje odnotowane w elektronicznej Karcie Szczepień.
Eksperci rekomendują jednoczesne, w czasie jednej wizyty, szczepienia przeciw COVID-19 i przeciw grypie.
Skład szczepionki jest co roku modyfikowany na podstawie obserwacji typów i podtypów wirusa grypy krążącego w populacji w poprzednim sezonie epidemicznym. Aparatem wczesnego ostrzegania w sytuacji epidemii i pandemii wirusa grypy oraz prawidłowego opracowania szczepionki przeciw grypie, jest epidemiologiczny i wirusologiczny nadzór nad grypą SENTINEL, w którym bierze udział również Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Augustowie.
Sezon epidemiczny grypy już się rozpoczął, lecz szczyt zachorowań jeszcze nie nadszedł, zatem jest to optymalny czas na zaszczepienie się przeciw grypie, do czego zachęcamy.
Powiatowa Stacja Sanitarno -Epidemiologiczna w Augustowie
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS